« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
« Pranverë pa drejtësi » Mijëra protestues për Almirin, "Pa drejtësi ska qetësi"
Venediku "kërcnim" për ligjin e gjuhëve, Zhurnal zbulon marrëveshjen LSDM-BDI
« Skandaloze » Babai i Almirit: Joveski na tha kot e keni, mos u mundoni
"Luftë" për Prishtinën
ahmneti.jpg

Prishtinë, 22 nëntor - Rezultati i ngushtë mes Shpend Ahmetit dhe Arban Abrashit në Prishtinë ka tensionuar situatën politike në dy kampet. Në “Vetëvendosje” janë të bindur se votat me kusht nuk e përmbysin rezultatin, derisa në LDK thonë se konfirmimi i fitores në Prishtinë është çështje ditësh.

Rezultati i ngushtë zgjedhor mes kandidatëve në zgjedhjet e balotazhit në Prishtinë dhe pritja e numërimit të votave me kusht nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka bërë që të ashpërsohet retorika në dy kampet, në lëvizjen “Vetëvendosje” dhe në Lidhjen Demokratike të Kosovës (LDK), shkruan Zëri.

Kandidati i LVV-së për kryetar të Prishtinës, Shpend Ahmeti, i cili pa votat me kusht, prin për mbi 230 vota nga Arban Abrashi i LDK-së, ka shkruar në profilin e tij në “Facebook” se votat me kusht do ta konfirmojnë fitoren e tyre, por, sipas tij, kundërshtarët politikë po mundohen të dezinformojnë me shpifje dhe me sulme.

“Ne jemi të fokusuar në mbrojtjen e çdo vote dhe mbrojtjen e fitores deri në fund. Faleminderit të gjithëve për mbështetjen me të cilën nuk lejuam që krimi të kthehet në Prishtinë”, ka shkruar mes tjerash ai.

Ndërsa Arban Abrashi i LDK-së po ashtu në profilin e tij në “Facebook” ka shkruar se Prishtina tashmë ka një kryetar të ri dhe ka akuzuar LVV-në se në ditën e votimeve ka organizuar transportin e qytetarëve përmes OJQ-ve për të votuar.

Në anën tjetër, analistët politikë thonë se KQZ-ja duhet t’i heqë të gjitha dilemat për transparencë gjatë numërimit të këtyre votave vendimtare, sidomos në rastet kur diferenca mes kandidatëve është shumë e vogël si në Prishtinë, në Prizren,

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 22.11.2017, 09:15  | Xh.I. | 483 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Venediku "kërcnim" për ligjin e gjuhëve, Zhurnal zbulon marrëveshjen LSDM-BDI
« VIDEO » Osmani e bën "hor" VMRO-në, jeni kundër gjuhës time andaj jeni në këtë hall që jeni
« Skandaloze » Babai i Almirit: Joveski na tha kot e keni, mos u mundoni
Volkswagen Golfi i ri benzinë shpenzon sa një dizel
« Pranverë pa drejtësi » Mijëra protestues për Almirin, "Pa drejtësi ska qetësi"
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.