« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
« Sopoti » Pollozhani: Sa është i rëndësishëm dëmshpërblimi, aq i rëndësishëm është edhe zbulimi..
« Analizë » Pranvera e "nxehtë" e VMRO-së, test për Mickoskin si lider
Ja sa nga bisedat e dëgjuara nga PSP kanë qenë private
Zaev: Do të intensifikohet bashkëpunimi ekonomik me Turqinë
133980347.jpg

Shkup, 22 nëntor - Bashkëpunimi mes Maqedonisë dhe Turqisë do të intensifikohet, do të punohet në rritjen e këmbimit tregtar mes dy vendeve, por edhe të investimeve të reja të cilat janë të rëndësishme për rritjen ekonomike, porositi sot kryeministri Zoran Zaev në takimin me delegacionin nga Oda Ekonomike e Maqedonisë - Turqi (MATTO).

Zaev u bëri thirrje kompanive vendore, anëtareve të MATTO, të hyjnë, siç tha, në investime të reja për të cilat do të marrin ndihmë dhe mbështetje të fuqishme nga shteti.

"Suksesin e punës së Qeverisë së re e shohim përmes suksesit që do ta arrijnë kompanitë private dhe biznesi. Përcaktimi ynë i fuqishëm është që punojmë si servis i juaji, t'i zgjidhim problemet, por edhe t'i hapim perspektivat për investime të reja dhe zhvillim të bizneseve tuaja. Besojmë se nëse biznesi shkon përpara, do të hapen shanset për standard cilësor të jetesës të të gjithë qytetarëve. Qeveria punon në ndërtimin e klimës së biznesit të qëndrueshëm dhe të parashikueshëm që të mundeni ju dhe kompanitë tuaja lirisht të planifikoni, të ndërtoni strategji po edhe me guxim të hyni në investime të reja", theksoi kryeministri.

Përfaqësuesit e MATTO-s, të kryesuar nga kryetari i Odës Ajdovan Ademovski, shprehën mbështetje në politikat ekonomike qeveritare dhe pritje për bashkëpunim të frytshëm në të ardhmen.

Në takim morën pjesë edhe zëvendëskryeministri Koço Angjushev, si dhe këshilltarët e Zaevit për ekonomi, shëndetësi, energjetikë dhe bujqësi.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 22.11.2017, 16:15  | I.XH | 752 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
« Zhurnal mëson » Dorëheqja e Bilen Salijit do përshpejton procedurën e rekonstruimit të qeverisë, Drejtësinë e merrë LSDM-ja, Arsimin BDI-ja
Martohet për herë të dytë Sefer Canoski, ish bashkëshortja Lejla vajza e Velija Ramkovskit
« Lajmi i fundit » Dorëhiqet ministri i drejtësisë, Bilen Saliji
Miratohen ndryshimet në Ligjin për armë
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.