« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
« Sopoti » Pollozhani: Sa është i rëndësishëm dëmshpërblimi, aq i rëndësishëm është edhe zbulimi..
« Analizë » Pranvera e "nxehtë" e VMRO-së, test për Mickoskin si lider
Ja sa nga bisedat e dëgjuara nga PSP kanë qenë private
Butaris: Prefektura e Selanikut nuk zhvillon politikë të jashtme
133961846_3.jpg

Shkup, 22 nëntorPërdorimin e emrit kushtetues të vendit tonë nga prefekti i Selanikut gjatë vizitës në Shkup akoma e mbron opinioni grek. Një deputet i partisë opozitare Demokracia e Re, dërgoi pyetje të deputetit deri te shefi i diplomacisë greke, me çka Janis Butaris doli me kumtesë. Deputeti Stavros Kalafatis i referohet deklaratës së prefektit të Selanikut se para udhëtimit tek ne, ka biseduar me ministrin e Punëve të Jashtme të Greqisë dhe e pyet Koxiasin për cilat tema dhe për çfarë pajtueshmërie bëhet fjalë.

"Nëse do të kishte pajtueshmëri, dhe nëse kishte për çka ishte, mes prefektit të Selanikut dhe ministrit të Punëve të Jashtme, diçka për çka fliste prefekti në deklaratat e tij? Cilave tema ju përkisnin dhe me çfarë kompetence do të fliste prefekti i Selaniku", shkruan Kelafitis.

Nëse prefekti i Selanikut kishte bisedime prapa kamerave me përfaqësues zyrtarë të IRJM-së, ndërsa nëse MPJ-ja greke e di këtë dhe në cilën temë?

Opozita publike, e shprehur në Shkup nga prefekti i Selanikut, e cila është në mënyrë indirekt por qartë njohje e emrit kushtetues të vendit fqinj, i përforcon  ose jo pozicionet e Shkupit në vigjilje të bisedimeve të ardhshme për çështjen e emrit?, pyet deputeti Kalafatis në letrën dërguar MPJ-së greke, e me këtë gjithë çështjen e sjell në parlamentin grek.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 22.11.2017, 15:19  | I.XH | 639 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
« Zhurnal mëson » Dorëheqja e Bilen Salijit do përshpejton procedurën e rekonstruimit të qeverisë, Drejtësinë e merrë LSDM-ja, Arsimin BDI-ja
Martohet për herë të dytë Sefer Canoski, ish bashkëshortja Lejla vajza e Velija Ramkovskit
« Lajmi i fundit » Dorëhiqet ministri i drejtësisë, Bilen Saliji
Miratohen ndryshimet në Ligjin për armë
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.