« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
« Pranverë pa drejtësi » Mijëra protestues për Almirin, "Pa drejtësi ska qetësi"
Venediku "kërcnim" për ligjin e gjuhëve, Zhurnal zbulon marrëveshjen LSDM-BDI
« Skandaloze » Babai i Almirit: Joveski na tha kot e keni, mos u mundoni
Mbi 480 uebsajte gjurmojnë çdo buton të shtypur nga vizitorët
ueb_2.jpg

Qindra firma interneti gjurmojnë çdo buton të shtypur në tastierë nga vizitorët, zbuloi një studim i Universitetit të Princeton.

Teknika, e njohur si “session replay,” përdoret nga kompanitë për të kuptuar sesi përdoruesit përdorin uebsajtet.

Më shumë se 480 uebsajte përdornin këtë teknikë sipas studimit. Ekspertët janë të shqetësuar për ligjshmërinë e përdorimit të një softueri të tillë pas dijeninë e përdoruesit.

“Këto skripte gjurmojnë butonët e shtypur, lëvizjet e mausit dhe sjelljen e shfletimit në çdo faqe të vizitoni dhe dërgojnë informacion tek servera të palëve të treta,” shkruhej në studim.

Hulumtuesit analizuan shtatë firma që ofronin softuerë të tillë, FullStory, SessionCam, Clicktale, Smartlook, UserReplay, Hotjar dhe Yandex.

Ata zbuluan se 482 sajte në listën e 50,000 sajteve më të ndjekura në botë përdornin një skript të këtyre firmave.

Firmat që përdornin këtë softuer ishin Telegraph, Samsung, Reuters, CBS News dhe gjigandi Amerikan Home Depot. /PCWorld Albanian

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 22.11.2017, 13:53  | L.E. | 473 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Venediku "kërcnim" për ligjin e gjuhëve, Zhurnal zbulon marrëveshjen LSDM-BDI
« VIDEO » Osmani e bën "hor" VMRO-në, jeni kundër gjuhës time andaj jeni në këtë hall që jeni
« Skandaloze » Babai i Almirit: Joveski na tha kot e keni, mos u mundoni
Volkswagen Golfi i ri benzinë shpenzon sa një dizel
« Pranverë pa drejtësi » Mijëra protestues për Almirin, "Pa drejtësi ska qetësi"
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.