« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
« VIDEO » Sinani: "Zaev më tinzak se Gruevski"
Pajat: Shkupi dhe Athina të shfrytëzojnë dritaren e hapur të mundësisë për zgjidhje
Edhe Lube Boshkovski këshilltarë i Zoran Zaevit, ja për çfarë do e këshillonë
Mançevski: Punonjësit mediatikë, e jo Qeveria të jenë motori i reformave
133979518.jpg

Qeveria nuk guxon të jetë motori i reformave në fushën mediatike dhe Propozim-ligji për shërbime audio dhe audiovizuale, deklaroi sot ministri i Shoqërisë Informatike dhe Administratës, Damjan Mançevski.

"Është ironike të thuhet që Qeveria të jetë motor i reformave në media. Duhet të jetë punonjësit mediatik dhe vetë mediat. Ne si Qeveri, ambicie të vetme e kemi që t'u sigurojmë hapësirë, debat dhe mekanizëm. Ne jemi mjet për zbatimin e asaj që ata konsiderojnë që duhet të miratohet", deklaroi Mançevski në hapjen e Konferencës së sotme të 13-të ndërkombëtare "E-shoqëri".

Theksoi se ata si Qeveri janë këtu për ata që t'i dëgjojnë nevojat për çfarëdo qoftë ndryshime", por theksoi se debati për ato nuk duhet të zgjat deri në pafundësi. Debati si debat është i dobishëm, por duhet të lëvizim edhe drejt marrjes së vendimeve dhe zgjidhjeve.

Në pjesën e internet portaleve, të cilët plasojnë përmbajtje informative, propozimi im personal është që në minimum të deklarohet një redaktor dhe se nuk guxon të jetë në pronësi të of-shor kompanisë. Mendoj se mund të pranojmë dhe kjo të ketë të bëjë me portale që janë regjistrohen në Maqedoni", tha Mançevski.

Theksoi se megjithatë këtu ka problem të madh etik deri ku është linja dhe deri ku duhet të shkohet në rregullim, e kur hyhet në privatësi.

"Kjo është çështje në të cilën Qeveria nuk duhet vetë të sjellë përgjigje, por duhet të hapin debat. Nëse kemi bërë të njohur si burim i "lajmeve të rreme" mund të bëhemi edhe vend ku ka filluar të debatohet rreth ndonjë nisme apo aksioni të koordinuar", deklaroi Mançevski. 

UPDATE: 22.11.2017 13:39:00

### 22.11.2017 13:27:00

Karanfillovska Panovska: Nuk jam e bindur se është ndërprerë ndjekja e telekomunikimeve
mancevski-esociety.jpg

ZHURNAL.mk

 22.11.2017, 13:27  | Z.H. | 571 i lexuar

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Lëndohen rëndë me armë zjarri dy ushtarë të ARM-së, një shqiptarë dhe një maqedonas
BDI nuk mbështet një propozim të LSDM-së në Parlament, ja cilin
Ligji i gjuhëve, kryeparlamentarët shqiptarë "kokë më kokë" në Prishtinë
Ali Ahmeti mbledhë sot sërish "kokat" e BDI-së në selin "blu"
« VIDEO » Sinani: "Zaev më tinzak se Gruevski"
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.