« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Cvetanov: Burgjet në Maqedoni janë ende me shqiptarë të pafajshëm
Kusigerska anoi nga Iliqi, Jovevski të ketë kujdes
Qumështi i gjirit mbron foshnjat nga alergjitë!
468ACA5200000578-5100459-image-a-1_1511185747532.jpg

Gratë që ushqejnë foshnjat e tyre me qumësht gjiri, por të cilat hanë gjatë shtatzënisë së tyre vezë, kikirikë dhe ajkë të ndryshme, i mbrojnë fëmijët e tyre edhe më shumë kundër alergjive.

 

Kështu thotë një studim i fundit nga spitali i fëmijëve të Bostonit, ndërsa eksperimenti u realizua në minj që konsumonin ushqime alergjike sic janë vezët e kikirikët të cilët transmetonin antitrupat mbrojtës tek pasardhësit e tyre nëpërmjet infermierisë, njofton Klan Kosova.

 

Ndërsa shumë studime kanë sugjeruar kjo mund të jetë rasti, ky hulumtim nga Spitali i Fëmijëve të Bostonit ofron prova më të qarta se qumështi i gjirit mund të parandalojë alergjitë.

 

Studimi gjithashtu tregon se si një “mekanizëm biologjik” mund të forcojë tolerancën ndaj ushqimeve të caktuara, duke i hapur rrugën trajtimeve të reja alergjike për foshnjat e rrezikuara të bëra nga antitrupa të pastruara, njofton Klan Kosova.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 22.11.2017, 13:16  | Z.H. | 463 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Përfundon takimi mes Bilall Kasamit dhe Ziadin Selës, ja detajet
Mbaron mbledhja gjashtë orëshe e BDI-së, para Ahmetit llogari secili funksionarë
Borë dhe acarë deri në fund të muajt
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Era e fortë rrëzon kamionin me targa të Tetovës
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.