Aleanca uron shqiptarët për Ditën e Alfabetit
maqedonia
Aleanca uron shqiptarët për Ditën e Alfabetit

Aleanca uron shqiptarët për Ditën e Alfabetit

Shkup, 21 nëntor - Me rastin e Ditës së Alfabetit  të Gjuhës shqipe , Aleanca për Shqiptarët (ASH) ua uron gjithë bashkëkombasve këtë festë që shënon ditën më të veçantë të gjuhës sonë dhe të shkrimit të saj. 

"Kjo ngjarje e lavdishme dhe historike për mbarë kombin, 109 vite më parë, në Manastirin e lavdishëm të asaj kohe, i priti krerët, ndër më të shquarit e kombit në Kuvendin historik për ta zgjidhur përfundimisht çështjen e njësimit të një alfabeti të përbashkët për të gjithë shqiptarët. Sot edhe pas aq vitesh nga kjo ngjarje e lavdishme e Kuvendit të Manastirit, ne, shqiptarët e Maqedonisë, ende nuk e kemi të zgjidhur si duhet çështjen e përdorimit të gjuhës shqipe në nivelin e zyrtar", thuhet në urimin e ASH-së. 

Si për koincidencë, shkruanë mëtej në urimin e ASH-së, ky përvjetor në Maqedoni festohet në klimën e debatit parlamentar për Ligjin e përdotimit të Gjuhës shqipe. 

"Shpresojme se të gjithë parlamentarët e Kuvendit të Maqedonisë tanimë do reflektojnë pozitivisht në votimin e ligjit të një gjuhe, alfabeti i së cilës para 109 viteve lindi pikërisht në Manastir. Gëzuar Ditën e Alfabetit Shqip", thuhet në në fund të urimit të ASh-së me rastin e Ditës së Alfabetit  të Gjuhës shqipe.

© ZHURNAL 21.11.2017, 22:30 | D.J.
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."