« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Cvetanov: Burgjet në Maqedoni janë ende me shqiptarë të pafajshëm
Kusigerska anoi nga Iliqi, Jovevski të ketë kujdes
Mos qofsha në lëkurën e Kryeministrit!

Nga Fadil Maloku

1. Këmbëngulësia në politikën bashkëkohore, nuk njihet si ndonjë virtyt përcjellës që i shquan politikanët karizmatik. E në veçanti ata të cilët kanë probleme dhe nevojë jetike, të realizimit dhe të "pranimit" nga të tjerët, siç është rasti ynë.

2. Politikani i sotëm modern racional, zakonisht punon me sistem dhe ekipe të tëra "informuese", "debatuese", "promovuese" e  "imponuese" në publik. Në mënyrë që "ekzekutuesi", ta ketë shumë më të lehtësuar, si vendimarrjen vetanake, ashtu edhe pëlqimin adekuat të rrethit.

3. Nuk jam fortë i njohur me ekipin këshillëdhënës të kryeministrit Haradinaj, por kujtoj që në këtë fazë delikate politike nëpër të cilën po kalon aktualisht Kosova, cilido kryeministër që do ishte në pozitën e tij, do të duhej t'i testonte shumë më shpesh logjikat dhe gjuhën e "shkopit" (në vendimarrjet qeveritare) dhe atë të "karrotës" (në raport me Brukselin).

4. Themi kështu, edhe për arsye se; stoicizmi i deritanishëm i improvizuar dhe i përdorur enkas për konsum të brendshëm, shumë vështirë që do mund ta "blejë", si koegzistencën e brishtë të koalicionit, ashtu edhe mbijetimin e nevojshëm politik.

5. Kur gjithë kësaj "odisejade" i shtojmë edhe pranimin (apo edhe refuzimin!) eventual që po ushtrohet "online", nga qendrat e vendimarrjes globale, atëherë sfidat e: demarkacionit, asociacionit, Gjykatës Speciale, ushtrisë, proceseve integruese...etj., duket që do kërkojnë përveç elasticitetit të nevojshëm diplomatik, edhe një këmbëngulësi të pahetuar racionale dhe një butësi të shoqëruar iracionale...

 21.11.2017, 21:46  | B.M. | 1,283 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Përfundon takimi mes Bilall Kasamit dhe Ziadin Selës, ja detajet
Mbaron mbledhja gjashtë orëshe e BDI-së, para Ahmetit llogari secili funksionarë
Borë dhe acarë deri në fund të muajt
Era e fortë rrëzon kamionin me targa të Tetovës
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.