« Projektligji për noterët » Shehu: Të lihet alternativë zgjidhje për qytetarët; Mehmeti: Kemi autorizim vetëm për..
Zv.kryeministrat me paga sa të ministrave
MPB demanton: Nuk është vendosur flamuri shqiptarë në Bogorodicë
« Video » Mimi Kodheli: Ligji i gjuhëve hap rrugët euro-integruese të Maqedonisë
Për 10-vjetorin e ITSHKSH-së promovohet pulla me portretin e Faik Konicës
133975727.jpg

Shkup, 20 nëntor - Me rastin e shënimit të Ditës së Alfabetit të Gjuhës Shqipe dhe 10-vjetorin e themelimit të Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup, sot Institutin e vizitoi zëvendëskryeministri Hazbi Lika, i shoqëruar nga sekretari shtetëror i Ministrisë së Kulturës, Valmir Aziri dhe bashkëpunëtorët e tjerë.

Zëvendëskryeministri Lika, siç njoftojnë nga ITSHKSH e uroi drejtorin Asani dhe punëtorët shkencorë të Institutit për punën e bërë dhe angazhimin ambicioz në afirmimin e gjuhës, historisë, traditës e kulturës shqiptare në Maqedoni. Ai theksoi nevojën e vazhdimit të bashkëpunimit institucional në drejtim të zgjidhjes se të gjitha problemeve të hapura.

 

Më pas, Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup, në bashkëpunim me Postën e Maqedonisë, promovoi pullën postare me portretin e Faik Konicës, me rastin e 75 vjetorit të vdekjes, si dhe pullat postare me figurat e tjera kombëtare shqiptare të ekspozuara në sallën e Institutit.

 

Лика

 

Fjalë rasti në këtë eveniment patën zëvendëskryeministri Hazbi Lika, drejtori i ITSHKSH-së, Skender Asani dhe drejtori i Postës së Maqedonisë, Faadis Rexhepi. Ndërsa, akademik Luan Starova, mbajti një ligjëratë të thuktë rreth jetës dhe veprës së njërit nga mendjet më të ndritura shqiptare të të gjitha kohërave, Faik Konica.

Aktivitetet me rastin e shënimit të Ditës së Alfabetit vazhdojnë të martën dhe të mërkurën në Manastir dhe në Shkup.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 20.11.2017, 14:39  | Xh.I. | 1,914 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Flet ish ministri i brendshëm » Boshkoski: Ligji i gjuhëve pjesë e konfliktit 2001 kur edhe u caktua fati i Maqedonisë
Bandat në Ekuador likuidojnë Fadil Kaçaqin dhe bashkëshorten e tij Fatimen
Pse i’u ndërrua emri gadishullit nga Ilirian në Ballkan?
Zëvendëskryeministri Osmani përmes video-mesazhit në rrjetin social Facebook iu kundërpërgjigj ambasadorit francez në Shkup (VIDEO)
Assad del nga strofulla e tij e fshehtë, viziton ushtarët në Guta
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.