« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
« Sopoti » Pollozhani: Sa është i rëndësishëm dëmshpërblimi, aq i rëndësishëm është edhe zbulimi..
« Analizë » Pranvera e "nxehtë" e VMRO-së, test për Mickoskin si lider
Ja sa nga bisedat e dëgjuara nga PSP kanë qenë private
Londra planifikon të hedhë në treg makinat e para autonome
londra_1.jpg

Makinat e para pa drejtues do të qarkullojnë në rrugët britanike deri në 2021, bëri sot të ditur Ministria e Financave ku buxheti, që pritet të prezantohet të mërkurën, parashikon investime të shumta në fushën e teknologjive të reja.

Philip Hammond do të njoftojë gjithashtu gjatë prezantimit të buxhetit, ndryshime që do të mbështesin industrinë e automobilave pa shofer, afro 28 miliardë stërlina (31 miliardë euro) deri në 2035, për të qarkulluar këto modele të reja makinash, referuar disa ekstrakteve të projektbuxhetit të shpërndarë nga shërbimet e tij.

Qeveria parashikon 160 milionë stërlina për të zhvilluar 5G, teknologji e konsideruar më se e nevojshme për të zhvilluar automjetet pa drejtues, dhe një buxhet prej 75 milionë stërlinash (84 milionë euro) për të financuar zhvillimin e inteligjencës artificiale.

Ministri pritet të njoftojë një fond prej 400 milionë stërlinash (448 milionë euro) destinuar për bizneset që duan të instalojnë pika për rikarikimin e makinave elektrike në vend.

Ndihma janë parashikuar gjithashtu për individët që dëshirojnë të blejnë një makinë elektrike.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 20.11.2017, 10:14  | L.E. | 395 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
« Zhurnal mëson » Dorëheqja e Bilen Salijit do përshpejton procedurën e rekonstruimit të qeverisë, Drejtësinë e merrë LSDM-ja, Arsimin BDI-ja
Martohet për herë të dytë Sefer Canoski, ish bashkëshortja Lejla vajza e Velija Ramkovskit
« Lajmi i fundit » Dorëhiqet ministri i drejtësisë, Bilen Saliji
Miratohen ndryshimet në Ligjin për armë
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.