« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Cvetanov: Burgjet në Maqedoni janë ende me shqiptarë të pafajshëm
Kusigerska anoi nga Iliqi, Jovevski të ketë kujdes
Vendoset në Hungari ATM-ja e parë e Bitcoin pranë një banke
hungari.jpg

Në kufirin mes Slovakisë, Hungarisë dhe Austrisë, u lançua një ATM bitcoin-i e cila është e para në botë e vendosur pranë një banke.

Kjo ATM lokalizohet në qendër të Mosonmagyaróvár, një qytet me popullsi prej 30 mijë banorësh në Hungari, dhe këmben bitcoin-ët në forintë dhe Euro.

Pajisja e prodhuar nga General Bytes bart markën e Mrcoin dhe operohet nga Shinrai Kft. Ajo është e para ATM e monedhvea kriptografike që i vendoset pranë një filiali bankar.

“Prej vitesh kemi dëgjuar se bitcoin është thjeshtë një flluskë financiare. Por e kundërta ka ndodhur sepse siguria që ofron teknologjia e cila fshihet pas bitcoin ka transformuar me shpejtësi sferën financiare,” shprehej drejtori i Shinrai Kft gjatë inaugurimit.

Ky model do të ofrojë edhe monedha të tjera kriptografike si Bitcoin Cash, Litecoin dhe Ethereum. Transaksioni më ulët duhet të ketë një vlerë prej të paktën 5,000 forinta ose 16 Euro.

Kompania e cila lançoi këtë ATM ofron suport online por edhe përmes thirrjeve telefonike për ata që duan të dinë më shumë rreth saj.

Ditë më parë bitcoin arriti një rekord të ri prej 8,000 dollarësh. Që nga fillimi i vitit vlera e një bitcoin është rritur me 700%. /PCWorld Albanian

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.11.2017, 09:32  | L.E. | 691 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Përfundon takimi mes Bilall Kasamit dhe Ziadin Selës, ja detajet
Mbaron mbledhja gjashtë orëshe e BDI-së, para Ahmetit llogari secili funksionarë
Borë dhe acarë deri në fund të muajt
Era e fortë rrëzon kamionin me targa të Tetovës
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.