« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
« VIDEO » Sinani: "Zaev më tinzak se Gruevski"
Pajat: Shkupi dhe Athina të shfrytëzojnë dritaren e hapur të mundësisë për zgjidhje
Edhe Lube Boshkovski këshilltarë i Zoran Zaevit, ja për çfarë do e këshillonë
Komunat në lindje të vendit me llogari të zbrazura, përballje me shumë probleme
delcevo.jpg

Shkup, 19 nëntor - Pesë komuna nga lindja e vendit punojnë me llogari të bllokuara, më kritike puna është në tre komunat edhe atë në Delçevë, Berovë dhe Pehçevë ku nuk ka zhvillim për shkak të arkave të shprazura të komunave, infrastrukturë e dobët, ikje të të rinjëve ndërkohë që zonat industriale janë lënë të shprazta, ndërkohë që rekord në këtë drejtim po bën komuna e Delçevës me katër milion euro borxh, transmeton Zhurnal.mk

Kryetarët e komunave sqarojnë se bëhet fjalë për borxhe ku baza është shumë e vogël ndërkohë që kamata shumë e lartë, për shkak të proceseve gjyqësore të cilat për 15 vite janë stërgjatur.

Kryetari i komunës së Koçanit pasiqë ka bërë analizat e fundit në komunë e shpalli atë si jolikuide.

Kryetarët e ri të komunave zgjidhjen e shohin tek ulja e shpenzimeve por edhe ndihma që duhet të marin nga qeveria.

Për shkak të llogarive të bllokuara dhe shumë borxheve të larta e arka të shprazura shumë komuna u përballën me probleme të mëdha madje edhe me pagesën e rrogave siç ishte edhe komuna e Shtipit.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.11.2017, 22:15  | T.E. | 1,811 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Lëndohen rëndë me armë zjarri dy ushtarë të ARM-së, një shqiptarë dhe një maqedonas
BDI nuk mbështet një propozim të LSDM-së në Parlament, ja cilin
Ligji i gjuhëve, kryeparlamentarët shqiptarë "kokë më kokë" në Prishtinë
Ali Ahmeti mbledhë sot sërish "kokat" e BDI-së në selin "blu"
« VIDEO » Sinani: "Zaev më tinzak se Gruevski"
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.