« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
« VIDEO » Sinani: "Zaev më tinzak se Gruevski"
Pajat: Shkupi dhe Athina të shfrytëzojnë dritaren e hapur të mundësisë për zgjidhje
Edhe Lube Boshkovski këshilltarë i Zoran Zaevit, ja për çfarë do e këshillonë
« Vizita e komesionerit Han » Musliu: Mesazh të qartë për zbatimin e reformave
4_59_1.jpg
Shkup, 19 nëntor - Ky do të jetë mesazhi i qartë i komesarit Han gjatë qëndrimit të tij në Shkup javën që vjen, vlerson analistiu politik Albert Musliu. Ai do të përpiqet edhe të inkurajuar forcat politike për dijalog midis tyre në Paris  në kuadër të  inicijativës së eurodeputetëve javë më parë.
 
“Prej komesarit Han mund të presim një refleksion lidhur me procesin zgjedhorë, por gjithsesi mund të presim edhe inkurajim të padyshimtë të KE-së për proceset e refomave të cilat e presin Maqedoninë dhe të cilat relativisht kan qenë të ngadalsuara për shkak të ciklit zgjedhorë të cilin sapo e kaluam. Nga ana tjetër mendoj se komesari Han do të tentojë edhe në nevojën e dijalogut ndërmjet subjekteve politike pozitë-opozitë ta inkurajojë e që do të jetë në vazhdën edhe ë inicijativës të disa eurodeputetëve për thirrjen e përfaqësuesve politik të maqedonisë edhe në Paris”, tha Albert Musliu, analist politik.
 
Musliu gjithashtu pret që komesari Han të jetë më preciz lidhur me reformat dhe nëse të njejtat zbatohen ne afatin e përcaktuar dhe me cilsinë e duhur mund të paralajmërojë rekomandim të pakushtëzuar për fillimin e negociatave me BE-në.
 
“Nëse ato refoma zbatohen nëse ato rekomandime në një afat të cilin e ka marrë edhe qeveria si përgjegjësi atëherë mendoj se do ta kenë edhe politikanët tanë edhe qeveria lloj garance se nëse ajo ndodh në afatin e duhur dhe kualitetin e duhur se rekomandimi i tyre për fillimin e negociatave do të jetë i pakushtëzuar”, tha Albert Musliu, analist politik.
 
Vizitën në Shkup, eurokomisioneri Han e paralajmëroi javën e kaluar në Tuiter pas takimeve në Bruksel me zëvendëskryeministrin për çështje evropiane, Bujar Osmani dhe me shefin e diplomacisë, Nikolla Dimitrov.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.11.2017, 19:00  | T.E. | 1,803 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Lëndohen rëndë me armë zjarri dy ushtarë të ARM-së, një shqiptarë dhe një maqedonas
BDI nuk mbështet një propozim të LSDM-së në Parlament, ja cilin
Ligji i gjuhëve, kryeparlamentarët shqiptarë "kokë më kokë" në Prishtinë
Ali Ahmeti mbledhë sot sërish "kokat" e BDI-së në selin "blu"
« VIDEO » Sinani: "Zaev më tinzak se Gruevski"
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.