« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Cvetanov: Burgjet në Maqedoni janë ende me shqiptarë të pafajshëm
Kusigerska anoi nga Iliqi, Jovevski të ketë kujdes
Diabeti, mjekët: Shtatëzënat të kontrollojnë sheqerin
3_80_1.jpg
Shkup, 19 nëntor - Ky problem shëndetësor nëse nuk diagnostikohet me kohe dhe nuk menaxhohet mire mund të sjellë një sërë  komplikimesh për shëndetin, nga humbja e shikimit e deri te amputimi i gjymtyrëve thekson endokrinologu Irfan Ameti.
 
Sipas tij kjo sëmundje i prek të gjitha kategoritë e personave madje edhe gratë shtatëzene tek të cilat diabeti i tipi 2 mund te gjenerojë aborte por edhe  komplikime per foshnjen. Mjeku Ameti u rekomandon femrave që para se të planifikojnë shtatëzaninë të kontrollojnë nivelin e sheqerit në gjakë.
 
“Dy nga 5 gra I takojnë moshës reproduktive ndërsa kanë diabet ne numër relevant. Jashtëzakonisht është me rëndësi të bëhet menaxhimi i mire i diabetit,planifikimi i shtatëzanisë,dmth,kontrollë të mire të sheqerit në gjakë,minimum 6 muaj para se të bëhet planifikimi i shtatëzanisë,por duhet kontrolluar edhe yndyrën   dhe shtypjen e gjakut. Me këto masa paraprake dhe  me një planifikim  paraprak zvogëlohet numri i aborteve të cilat janë tipar i diabetit”, tha Irfan Ameti, Endokrinilog.
 
Paraqitja e diabetit të tipit dy mund të parandalohet prej 60 deri 70 % nëse ndryshohet stili i jetës, konsumohet ushqim cilësor, zhvillohen aktivitete sportive dhe lorgohet stresi thekson Dr.Ameti,  me rastin e shënimit të ditës së luftës kundër sëmundjes së diabetit e cila po mer permasa të mëdha.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.11.2017, 17:20  | T.E. | 860 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Përfundon takimi mes Bilall Kasamit dhe Ziadin Selës, ja detajet
Mbaron mbledhja gjashtë orëshe e BDI-së, para Ahmetit llogari secili funksionarë
Borë dhe acarë deri në fund të muajt
Era e fortë rrëzon kamionin me targa të Tetovës
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.