« Projektligji për noterët » Shehu: Të lihet alternativë zgjidhje për qytetarët; Mehmeti: Kemi autorizim vetëm për..
Zv.kryeministrat me paga sa të ministrave
MPB demanton: Nuk është vendosur flamuri shqiptarë në Bogorodicë
« Video » Mimi Kodheli: Ligji i gjuhëve hap rrugët euro-integruese të Maqedonisë
Ishte dënuar gabimisht, lirohet pas 46 vjetësh
171116182912-wilbert-jones-1115-exlarge-169_1510958060-5005905.jpg

Ai kaloi pas hekurave pjesën më të madhe të jetës. Wilbert Jones nga Louisiana u arresua në moshën 19-vjeçare për rrëmbimin dhe përdhunimin e një infermiereje.

 

Tani, pas 45 vitesh e 10 muajsh burg, ai fiton lirinë. Jo sepse e kreu dënimin e tij, por sepse nuk e kishte kryer kurrë atë dhe ishte burgosur gabimisht.

 

Gjatë dekadave të tëra në qeli, Jones kishte pretenduar gjithmonë pafajësinë. Akuzat kundër tij ishin bazuar totalisht në dëshminë e infermieres, e cila megjithatë i kishte thënë policisë se agresori i tij dukej të ishte më i gjate dhe e kishte zërin të ndryshem nga ai i Wilbert.

 

Por pavarësisht kësaj, forcat e rendit e arrestuan 19-vjeçarin. Tani zbulohet se autor i krimit kishte qenë një burrë tjetër, i cili ishte shpallur fajtor për një rast tjetër përdhunimi e ishte arrestuar për grabitje.

 

Drejtësisë së shtetit të Louisianës iu deshën mbi 45 vite për të kuptuar gabimin trashanik, megjithatë Jones thotë se e ka falur atë. “Zoti është shumë i mirë”, ishin fjalët e 65-vjeçarit pas daljes nga burgu, duke theksuar se familja kishte qenë gjithmonë forca e tij.

 

Dëshira e parë si njeri i lirë ishte një pjatë “gumbo”, gatim tradicional i Louisianës.

 

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 18.11.2017, 08:49  | Z.H. | 1,815 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Flet ish ministri i brendshëm » Boshkoski: Ligji i gjuhëve pjesë e konfliktit 2001 kur edhe u caktua fati i Maqedonisë
Bandat në Ekuador likuidojnë Fadil Kaçaqin dhe bashkëshorten e tij Fatimen
Pse i’u ndërrua emri gadishullit nga Ilirian në Ballkan?
Zëvendëskryeministri Osmani përmes video-mesazhit në rrjetin social Facebook iu kundërpërgjigj ambasadorit francez në Shkup (VIDEO)
Assad del nga strofulla e tij e fshehtë, viziton ushtarët në Guta
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.