Edhe Specialja pjesë e "reformatorëve" të shërbimit sekret
maqedonia
Edhe Specialja pjesë e "reformatorëve" të shërbimit sekret

Edhe Specialja pjesë e "reformatorëve" të shërbimit sekret

Shkup, 18 nëntor - Prokuroria Speciale Publike (PSP) është kyçur në grupin e punës për ndjekejen e komunikimve për të implementuar rekomandimet e PRIBE-së, njofton Zhurnal.mk

Një vendim të till ka sjellur Qeveria e Maqedonisë, duke arsyetuar vendimin si të nevojshëm për kyçjen e PSP-së, Drejtorisë për Siguri të informatave të klasifikuara, si dhe ekspertëve nga vendi dhe jashtë, ndërsa sipas vendimit është paraparë që ekspertët të thirren sipas nevojës.

Grupit të punës i cili për momentin numëron 29 anëtar do ti bashkangjiten edhe dy prokuror special të PSP-së. 

Nga PSP-ja ende nuk i kanë bërë publike emrat e prokurorëve që do të inkuadrohen në këtë grup pune dhe kanë paralajmruar se të njejtët pritet të bëhen publike gjatë ditës së hënë.

Përndryshe, në fillim të muajt nga Ministria e Bredshme bënë të ditur se vetëm se është zgjedhur modeli sipas të cilit do të bëhen reformat në Drejtorinë për Siguri dhe Kundërzbulim (DSK). Për këtë qëllim do të formohet qendër e veçantë operativo-teknike i cili do të vendosë dhe përforëcojë sistemin e kondrollit të pvaruar mbi DSK-në.

© ZHURNAL 18.11.2017, 18:51 | D.J. | 4,439 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."