Policia dhe prokuroria e Maqedonisë së bashku në luftë kundër kontrabandistëve me emigrantë
maqedonia
Policia dhe prokuroria e Maqedonisë së bashku në luftë kundër kontrabandistëve me emigrantë

Policia dhe prokuroria e Maqedonisë së bashku në luftë kundër kontrabandistëve me emigrantë

Shkup, 18 nëntor - Do të formohet njësi nacionale për luftë kundër kontrabandimit të emigrantëve dhe trafikimin e qenieve njerëzore - kështu ka vendosur Qeveri reformatore në mbledhjen e saj të fundit, njofton Zhurnal.mk

Në këtë proces është paraparë që të nënshkruhen memorandume për bashkëpunim në mes Ministrisë së Punëve të Bredshme dhe Prokurorisë Publike të Republikës së Maqedonisë, në fushën e luftës kundër kontrabandimit të emigrantëve dhe trafikimit të qenieve njerëzore. 

Kjo formë e kriminalitetit vitet e fundit është bërë një nga bizneset ilegale më fitimprurëse në Maqedoni dhe në rajon.

Rruga e Ballkanit është mbyllur për më shumë se një vit dhe kontrabandimi i emigrantëve ka rënë ndjeshëm.

© ZHURNAL 18.11.2017, 18:38 | D.J.
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."