« Projektligji për noterët » Shehu: Të lihet alternativë zgjidhje për qytetarët; Mehmeti: Kemi autorizim vetëm për..
Zv.kryeministrat me paga sa të ministrave
MPB demanton: Nuk është vendosur flamuri shqiptarë në Bogorodicë
« Video » Mimi Kodheli: Ligji i gjuhëve hap rrugët euro-integruese të Maqedonisë
Kapama me mish pule: Mishi më i shijshëm, i përsosur për kafjall gjatë fundjavës!
kapama.jpg

Kapama me mish pule është gjellë interesante nga mishi i bardhë dhe spinaqi.

Është më se e dëshirueshme që me këtë racion të shërbehet edhe ndonjë produkt qumështi – një lugë ajkë apo një gotë kos, transmeton Telegrafi.

Përbërësit:

▪ 600 g gjoks pule (file),

▪ 1 kg spinaq,

▪ 2 lugë erëza të përziera,

▪ 1 qepë,

▪ 1 lugë spec i kuq i bluar,

▪ vaj,

▪ kripë, piper i zi i bluar

Përgatitja:

Gjoksin e pulës e pritni në kube, i qitni kripë, erëza të përziera, piper dhe i fërgoni në tigan në të cilin më parë keni ngrohur vajin.

Në tigan qitni 100 mililitra ujë. Qepën e pritni në feta të holla dhe i shtoni në tigan.

Edhe një herë i qitni erëza të përziera, shtojnë specin e kuq të bluar dhe i qitni edhe 100 mililitra ujë.

Enën e qeramikës e spërkateni me vaj dhe qitni gjysmën e fletëve të spinaqit të larë më parë. Gjysmën e përmbajtjes së tiganit qiteni në enën e qeramikës.

Pastaj sipër qitni fletët e mbetura të spinaqit, dhe pjesën e mbetur të përmbajtjes nga tigani e shtoni në enë.

Mbulojeni me kapak dhe futeni në furrë. Piqeni 60 minuta në 220 gradë.

Nxirreni enën nga furra dhe me lugë qiteni gjellën në enët për servirim. Sipas shijes, bashkë me racionin shtoni edhe nga një lugë ajkë dhe servireni me kos.

Ju bëftë mirë! 

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 18.11.2017, 10:52  | L.E. | 2,208 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Flet ish ministri i brendshëm » Boshkoski: Ligji i gjuhëve pjesë e konfliktit 2001 kur edhe u caktua fati i Maqedonisë
Bandat në Ekuador likuidojnë Fadil Kaçaqin dhe bashkëshorten e tij Fatimen
Pse i’u ndërrua emri gadishullit nga Ilirian në Ballkan?
Zëvendëskryeministri Osmani përmes video-mesazhit në rrjetin social Facebook iu kundërpërgjigj ambasadorit francez në Shkup (VIDEO)
Assad del nga strofulla e tij e fshehtë, viziton ushtarët në Guta
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.