« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Cvetanov: Burgjet në Maqedoni janë ende me shqiptarë të pafajshëm
Kusigerska anoi nga Iliqi, Jovevski të ketë kujdes
SHBA i ka tërhequr vërejtjen Rusisë për të mos i kufizuar mediat
auto_fd1510904167.jpg

Departamenti amerikan i shtetit thotë se po e monitoron legjislacionin rus, në shënjestër të të cilit janë mediat e jashtme dhe Moskës ia ka tërhequr vërejtjen që të mos e shfrytëzojë këtë legjislacion për kufizimin e lirisë së mediave.

 

Një zëdhënëse e këtij departamenti tha mbrëmë se Uashingtoni po i ndjek “me kujdes” zhvillimet lidhur me këtë legislacion.

 

Ligjvënësit rusë e kanë karakterizuar këtë legjislacion si përgjigje ndaj kërkesës aktuale të Uashingtonit, që kontraktori amerikan i rrjetit televiziv rus, RT, të regjistrohet dhe t’i zbuloj informacioneet financiare sipas ligjit ekzistues shumëvjeçar amerikan, Akti i Regjistrimit të Agjentëve të Jashtëm (FARA).

 

Një zëdhënëse e Departamentit të shtetit i ka thënë agjencisë Reuters se legjislacioni FARA ka për synim vetëm të ketë informacion publik lidhur me sponzorët e jashtëm, që janë prapa organizatave të cilat kanë për qëllim të ndikojnë në debatin politik amerikan dhe nuk e kufizon atë që bëjnë ose thonë ata që regjistrohen.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.11.2017, 09:13  | Z.H. | 422 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Përfundon takimi mes Bilall Kasamit dhe Ziadin Selës, ja detajet
Mbaron mbledhja gjashtë orëshe e BDI-së, para Ahmetit llogari secili funksionarë
Borë dhe acarë deri në fund të muajt
Era e fortë rrëzon kamionin me targa të Tetovës
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.