« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
« VIDEO » Sinani: "Zaev më tinzak se Gruevski"
Pajat: Shkupi dhe Athina të shfrytëzojnë dritaren e hapur të mundësisë për zgjidhje
Edhe Lube Boshkovski këshilltarë i Zoran Zaevit, ja për çfarë do e këshillonë
Dimitrov: Emri dhe identiteti nuk mbrohen nga sheshi, por me maturi
Dimitrov_1_1.jpg

Shkup, 17 nëntor - Ministri i Jashtëm Nikolla Dimitrov, në prag të vazhdimit të bisedimeve mbi çështjen e emrit midis Maqedonisë dhe Greqisë, vlerëson se procesi nga ana jonë do të përfundojë me urtësinë e qytetarëve. Porosit se emri dhe identieti nuk mbrohen nga sheshi, por me mençuri.

"Referendumi është pjesë e programeve zgjedhore të shumicës së palëve të interesuara dhe në këtë pikëpamje përgjegjësia kuptohet para së gjithash është e politikës, por megjithatë është e të gjithëve", tha Dimitrov në një intervistë për Telmën.

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë nuk pret një propozim të ri në takimin që ndërmjetësuesi i KB-së në bisedimet mbi çështjen e emrit e ka caktuar në Bruksel më 11 dhe 12 dhjetor me përfaqësuesit e të dy vendeve.

"Me siguri takimi i parë pas një kohe të gjatë do të përdoret për të blerë sinjale nga ana e Nimicit dhe të flasin për formatin, dinamikën dhe me siguri do të ketë këtë rrejdhë dhe mendoj se nuk do të ketë propozim të tillë në këtë takim, edhe pse ato janë çështje të vlerësimit të tij", tha Dimitrov.

Në takimin në Bruksel do të jetë negociatori aktual Vasko Naumovski, i cili, siç tha Dimitrov, do të ketë një diplomat të lartë dhe një ekip të tërë për të mbështetur procesin. 

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.11.2017, 19:00  | D.J. | 959 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Lëndohen rëndë me armë zjarri dy ushtarë të ARM-së, një shqiptarë dhe një maqedonas
BDI nuk mbështet një propozim të LSDM-së në Parlament, ja cilin
Ligji i gjuhëve, kryeparlamentarët shqiptarë "kokë më kokë" në Prishtinë
Ali Ahmeti mbledhë sot sërish "kokat" e BDI-së në selin "blu"
« VIDEO » Sinani: "Zaev më tinzak se Gruevski"
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.