« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
« Sopoti » Pollozhani: Sa është i rëndësishëm dëmshpërblimi, aq i rëndësishëm është edhe zbulimi..
« Analizë » Pranvera e "nxehtë" e VMRO-së, test për Mickoskin si lider
Ja sa nga bisedat e dëgjuara nga PSP kanë qenë private
Tusk i jep ultimatum kryeministres May
brexittalks-735x400.jpg

Presidenti i Këshillit të BE, Donald Tusk, i ka dhënë afat dy javë kryeministres së Britanisë së Madhe, Theresa May, për të filluar bisedimet rreth tregtisë dhe kufirit me Irlandën.

 

Ai ka theksuar se BE është “gati” të kalojn në fazën e ardhshme të bisedimeve të Brexit, transmeton portali arbresh.info

 

Por ai tha se Britania e Madhe duhet të tregoj më shumë përparim në “faturën e divorcit”.

 

Kryeministrja e Britanisë së Madhe ka theksuar se është bërë “përparim”, por që ende duhet punë.

 

Negociatat për Brexit aktualisht janë bllokuar për shkak të faturës së divorcit, të drejtave të qytetarëve të BE-së dhe mbi kufirin me Irlandën.

 

Pas bisedimeve me Theresa May në margjinat e samitit të vendeve të punës në Suedi, Tusk përsëriti mesazhin, duke theksuar se ai do t’ju rekomandonte liderëve të BE-së që të fillonin me fazën e dytë të bisedimeve.

“Ne jemi gati që fazën e dytë të bisedimeve ta fillojmë në dhjetor”, tha ai.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.11.2017, 19:38  | T.E. | 1,342 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
« Zhurnal mëson » Dorëheqja e Bilen Salijit do përshpejton procedurën e rekonstruimit të qeverisë, Drejtësinë e merrë LSDM-ja, Arsimin BDI-ja
« Lajmi i fundit » Dorëhiqet ministri i drejtësisë, Bilen Saliji
Martohet për herë të dytë Sefer Canoski, ish bashkëshortja Lejla vajza e Velija Ramkovskit
Miratohen ndryshimet në Ligjin për armë
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.