« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Cvetanov: Burgjet në Maqedoni janë ende me shqiptarë të pafajshëm
Kusigerska anoi nga Iliqi, Jovevski të ketë kujdes
Katër aktivistë të VV-së fajtorë për sulmin ndaj kuvendit
23732377_10213511734603045_1889684647_o.jpg

Prishtinë, 17 nëntor - Gjykata Themelore e Prishtinës i ka shpallur fajtorë katër aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje për terrorizëm, përkatësisht për sulmin ndaj Kuvendit të Kosovës.

Atdhe Arifi është dënuar me gjashtë vjet burgim, Frashër Krasniqi me tetë vjet, Egzon Haliti me pesë vjet, ndërsa Adea Batusha ka marrë dënimin prej dy vjetësh burgim.

Të gjithë të dënuarve, si pjesë e vuajtjes së dënimit do t’u numërohet dhe koha në paraburgim si dhe në burg shtëpiak.

Kuvendi i Kosovës qe sulmuar me zola më datën 4 gusht të vitit të shkuar, rreth orës 23:15, ndërsa pas hetimeve që pati zhvilluar Policia e Kosovës pati arrestuar gjashtë aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje.

Më 30 gusht efektivët e policisë patën arresutar si të dyshuar Adea Batushën, Astrit Deharni, Atdhe Arifin, Egzon Halitin, Frashër Krasniqin dhe Petrit Ademin.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.11.2017, 13:23  | Xh.I. | 558 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Përfundon takimi mes Bilall Kasamit dhe Ziadin Selës, ja detajet
Mbaron mbledhja gjashtë orëshe e BDI-së, para Ahmetit llogari secili funksionarë
Borë dhe acarë deri në fund të muajt
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Era e fortë rrëzon kamionin me targa të Tetovës
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.