« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
« VIDEO » Sinani: "Zaev më tinzak se Gruevski"
Pajat: Shkupi dhe Athina të shfrytëzojnë dritaren e hapur të mundësisë për zgjidhje
Edhe Lube Boshkovski këshilltarë i Zoran Zaevit, ja për çfarë do e këshillonë
Nikollovski në takimin vjetor të ministrave të Bujqësisë të EJL-së në Jahorinë
133740818.jpg

Shkup, 16 nëntor - Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave, Lupço Nikollovski prej sot në Jahorinë, Bosnjë e Hercegovinë, do të marrë pjesë në Takimin e 11-të punues vjetor të ministrave të bujqësisë të Evropës Juglindore.

Sivjet, takimi është në organizim të Qeverisë së Bosnjë e Hercegovinës, si vend kryesues me Grupin e përhershëm punues për zhvillim rural rajonal për vendet nga Evropa Juglindore SWG.

Siç informojnë nga MBPEU, ministrat e Bujqësisë të EJL-së dhe shefat e delegacioneve do të mblidhen në Jahorinë që të bisedojnë për ardhmërinë në sektorët për bujqësi dhe zhvillim rural në rajonin e EJL-së dhe ta elaborojnë procesin e bashkëpunimit rajonal në ato fusha.

Në suaza të takimit ministror në Jahorinë, do të bisedohet edhe për rëndësinë e procesit të integrimit në Bashkimin Evropian të vendeve të Ballkanit Perëndimor, si faktor i avancimit në bujqësi dhe zhvillimit rural.

Ministri Nikollovski në takimin do t'i prezantojë qëllimet strategjike të Qeverisë në fushën e bujqësisë dhe zhvillimit rural, si dhe gjendjen me shfrytëzimin e mjeteve financiare nga Programi IPARD.

Vitin e ardhshëm kryesues me Grupin e përhershëm punues për zhvillim rural rajonal në vendet nga Evropa Juglindore do të jetë Maqedonia. 

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.11.2017, 09:40  | Z.H. | 474 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Lëndohen rëndë me armë zjarri dy ushtarë të ARM-së, një shqiptarë dhe një maqedonas
BDI nuk mbështet një propozim të LSDM-së në Parlament, ja cilin
Ligji i gjuhëve, kryeparlamentarët shqiptarë "kokë më kokë" në Prishtinë
Ali Ahmeti mbledhë sot sërish "kokat" e BDI-së në selin "blu"
« VIDEO » Sinani: "Zaev më tinzak se Gruevski"
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.