« Projektligji për noterët » Shehu: Të lihet alternativë zgjidhje për qytetarët; Mehmeti: Kemi autorizim vetëm për..
Zv.kryeministrat me paga sa të ministrave
MPB demanton: Nuk është vendosur flamuri shqiptarë në Bogorodicë
« Video » Mimi Kodheli: Ligji i gjuhëve hap rrugët euro-integruese të Maqedonisë
Fillon pregaditja e shitjes vjetore të duhanit
duhan_6.jpg

Shkup, 15 nëntor - Në këtë vitë 9 ndërmarrje lidhën marrëveshje për blerje me duhanxhinjët. Sipas ligjit starti i blerjes mund të fillon nga 15 Nëntori ose deri më 15 Dhjetor, me kushtin që më herët Ministria e Bujqësisë te jau japë mostrat për klasën e duhanit,transmeton Zhurnal.

Sipas marrëveshjeve të paraqitura nga 9 monopolet për vjelje në 2017, pritet që të blehen nga 24.000 deri më 25.000 ton duhan.

Duhanxhinjët prap potencojnë se do të ketë më pak të vjela, dhe mendojnë se kërkesa e madhe do të ju jepë edhe çmim më të madh të blerjes, dhe çmim real për klasat.

A do të ketë prapë garë edhe në këtë vit që kush do të blejë më shumë qysh prej në fillim, kur oficialisht do të fillon që nga 15 Nëntori ose deri më 15 dhjetor, ende nuk është e ditur, por edhe nuk dihet sa do të jetë çmimi për një kilogram. Para këtij viti ishte 14 denarë më shumë nga viti 2016, ndërsa ishte 196 për një kilogram.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 15.11.2017, 20:22  | T.E. | 622 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Flet ish ministri i brendshëm » Boshkoski: Ligji i gjuhëve pjesë e konfliktit 2001 kur edhe u caktua fati i Maqedonisë
Bandat në Ekuador likuidojnë Fadil Kaçaqin dhe bashkëshorten e tij Fatimen
Pse i’u ndërrua emri gadishullit nga Ilirian në Ballkan?
Zëvendëskryeministri Osmani përmes video-mesazhit në rrjetin social Facebook iu kundërpërgjigj ambasadorit francez në Shkup (VIDEO)
Assad del nga strofulla e tij e fshehtë, viziton ushtarët në Guta
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.