Të mbijetuarit e tërmetit në Iran kërkojnë strehim
bota
Të mbijetuarit e tërmetit në Iran kërkojnë strehim

Të mbijetuarit e tërmetit në Iran kërkojnë strehim

Mijëra iranianë kanë kaluar natën e jashtë në ambiente të jashtme në temperatura të ftohta, pasi tërmeti shkatërrues goditi perëndimin e vendit.

 

Qeveria po përpiqet ndihmojë zonën e goditur më së shumti në krahinën malore të Kermanshah, ku qindra shtëpi u shkatërruan.

 

Më shumë se 430 persona  u vranë dhe rreth 7,000 janë plagosur kur tërmeti goditi  zonën afër kufirit Iran-Irak të dielën. 

 

Irani ka deklaruar të martën  ditë kombëtare të zisë. Presidenti Hassan Rouhani do të vizitojë rajonin, por organizatave ndërkombëtare të mediave nuk u lejohet të vizitojnë zonat e goditura nga tërmeti, transmeton KosovaPress. 

 

Agjencia iraniane e lajmeve Irna tha se 430 njerëz kishin vdekur në vend. Në zonat më pak të populluara përtej kufirit në Irak, nëntë  persona vdiqën dhe qindra u plagosën. 

 

Mansoureh Bagheri, një zyrtare e Iranit me Shoqërinë e Gjysmëhënës së Kuqe, i tha BBC-së rreth 12,000 ndërtesa banimi  ishin "shembur totalisht".

© ZHURNAL 14.11.2017, 09:06 | Z.H. | 1,421 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."