« INSIDE » Ligj ka, shteti nuk e zbaton, si pasojë rritet numri i Recidivistëve
« Zhurnal mëson » Më 11 mars Sela rikandidohet për kreun e ASH, ja emrat e nënkryetarëve të partisë
Mbështeten reformat në arsim, kërkohet përdorimi i abetares së unifikuar
Hoyt Yee: Tani është koha që të zgjidhet kontesti me emrin
DPHM: Shiu në ditët në vijim do ta rrisë nivelin e lumenjve
133965358.jpg
Shkup, 14 nëntor - Të reshurat e shiut të cilat në dy ditët në vijim vende-vende pritet të arrijnë edhe mbi 70 litra në metër katror do të shkaktojnë rritje të niveleve të lumenjve të cilat ende janë nën mesataren për nëntorin.

 

 

Nga DPHM informojnë se rritja e nivelit pritet në të gjitha nivelet në vend, veçanërisht tek rrjedhjet më të vogla me sipërfaqe të vogla të kullimit tek të cilat më shpejt formohet rrjedhja.

 

 

"Nëse realizohen parashikimet dhe vende-vende bien mbi 70 l/m2 është e mundur të vihet deri në rritje të konsiderueshme të nivelit dhe mbushjes së shtretërve të lumenjve më të vegjël, ndërsa në disa vende është e mundur të ketë edhe rrjedhje lokale, para së gjithash në rrjedhat më të vogla. Tek lumenjtë më të mëdhenj me sipërfaqe rrjedhëse më të mëdha pritet rritje e nivelit të tyre, por ato do të kishin kapacitet të madh të mjaftueshëm t'i pranojnë këto të reshura pa mundësi për rrjedhjen e tyre", thonë nga DPHM.

 

Nga atje paralajmërojnë në lëvizje të kujdesshme krahas rrjedhave, veçanërisht krahas atyre të vogla dhe ndjekje vigjilente të gjendjes në ditët në vijim.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 14.11.2017, 20:00  | T.E. | 376 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Zhurnal mëson » Më 11 mars Sela rikandidohet për kreun e ASH, ja emrat e nënkryetarëve të partisë
‘Xhesika’ ka vendosur t’i ‘çmend’ meshkujt, ja me çka
Mbi 10 kandidat pretendojnë për kryeshef policie në Tetovë
Greta shfaq të pasmet e mëdha (FOTO)
Për grafitin e hartës së “Shqipërisë së Madhe” në Tetovë u dënuan 4 shqiptar, a do të dënon shteti autorët e grafitit “Vdekje për Shqiptarët”?
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.