Pranverë të nxehtë për Maqedoninë, paralajmërojnë Hahn dhe Mogherini
maqedonia
Pranverë të nxehtë për Maqedoninë, paralajmërojnë Hahn dhe Mogherini

Pranverë të nxehtë për Maqedoninë, paralajmërojnë Hahn dhe Mogherini

Bruksel, 14 nëntor - Ministri i punëve të jashtme Nikolla Dimitrov dhe zv.kryeministri për eurointegrime Bujar Osmani në Bruksel janë takuar me eurokomisionerin për zgjerim Johanes Hahn dhe përfaqësuesen e lartë të BE Federika Mogherini ku kanë biseduar për intensifikimin e procesit të reformave për të dhënë rezultate konkrete, transmeton Zhurnal.mk

Në takim janë dhënë mesazhe të qartëa për prespektivën europiane të Maqedonisë, Hahn dhe Mogherini kanë dhënë mbështetje për procesin e reformave dhe ndërtimin e urave lidhëse me vendet fqinje si argumente të forta për fitimin e rekomandimit si një nga kushtet kryesore për vendimet politike për fillimin e bisedimeve me BE-në.

Si momente kryesore dhe shumë domethënëse për vendin në periudhën në vazhdim janë:

Shkurt: Sqarim i strategjisë nga presidenti i KE-së Zhan Kloud Junker për BE dhe prespektivat e Ballkanit Perendimorë.
Prill: Raporti i KE-së për përparim
Maj: Samiti i BE për Ballkanin perendimorë në Sofje gjatë presidencës bullgare.

© ZHURNAL 14.11.2017, 20:57 | T.E.
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."