Përfundon debati për ligjin e gjuhëve, nesër deputetët do të votojnë
maqedonia
Përfundon debati për ligjin e gjuhëve, nesër deputetët do të votojnë

Përfundon debati për ligjin e gjuhëve, nesër deputetët do të votojnë

Shkup, 14 nëntor - Më në fund pas disa muajve mbaroi diskutimi i fazës parë i propozim ligjit për gjuhët.

Nesër deputetët do të votojnë për nevojën për sjelljen e këtij ligji.

Ligji më pas shkon në Komisionin për Çështje Evropiane ku do të sillen amendamente. Pasi ligji ka flamur evropian, sipas Rregullores diskutimi në Komision zgjat tre ditë, ndërsa më pas shkon në seancë plenare.

Nga opozita paralajmëruan se në fazën e dytë do të propozojnë amendamente për korrigjim të kësaj zgjidhjeje dhe harmonizimin e tij me Kushtetutën e shtetit.

© ZHURNAL 14.11.2017, 18:23 | T.E. | 1,912 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."