« Analistët për Zhurnal » Jetëgjatësia e Qeverisë Zaev, varet nga zbatimi i programit qeveritar
Bashkim Selmani: Të themelohet Gjykata Speciale e krimeve të rënda
Partitë shqiptare me ministritë e njëjta, kryeparlamentari dhe ministri i shëndetësis..
« Analistët për Zhurnal » "Deklarat e partive shqiptare" e cunguar inkorporohet në programin qeveritar, "27 Pri..
Strehimi i kafshëve të rrugës, qytetarët ju ndërtojnë shtëpi prej kartoni

Shkup, 11 janar - Temperaturat e ulëta përveç që kanë prekur njerëzit e pa strehë, ato po ndikojnë në mënyrë fatale edhe tek kafshët e rrugëve. Nëpër rrjetet sociale dhe nëpër rrugë janë parë qenë dhe mace që po luftojnë për mbijetesë. Bongo, është një qen i rrugëve i cili ka pasur fatin që të strehohet dhe të ushqehet nga një familje në këto ditë të ftohta dimri.

“U lajmërua projekti për të strehuar kafshët e rrugëve për shkak temperaturave të ulëta. Qeni I parë ishte para një jave, e ruajtëm diku 3 ditë por pasi nuk kam edhe aq vend kështu që vendosëm tua japim një familjeje, për tu kujdesur. Para dy ditëve e strehuam edhe një qen që kishte nevojë për ndihmë, ka 2 ditë që është me ne dhe është shumë I gëzuar, ndodh që edhe ta ruajmë përgjithmonë”, tha Marjana, qytetare.

Pas nismave të qytetarëve nëpër rrjetet sociale, shtëpi private, lokale dhe kompani të ndryshme hapën dyert për kafshët e pastrehë dhe i ngrohën në këto temperatura të ulëta. Iniciativa për të strehuar kafshët e rrugëve u morr si shembull nga Turqia dhe Greqia të cilët kishin bërë një gjest të tillë.

“Po, filluan spontanisht të vinë këtu në kafenenë dhe aty tek këndi ku është zjarri të ngrohen, e pastaj filluam ti strehojmë, tu japim për të pirë qoftë edhe ujë. Erdhi një mace me këmbën e lënduar kështu e dërguam deri tek një mik I imi ku e strehuan. Tani që është më ftohtë,  të paktën këto ditë mund të strehohen këtu tek ne”, u shpreh Sasho, pronar kafeneje.

Nesër, me iniciativë të qytetarëve, do të mbahet një aksion humanitar për tu ndërtuar dhe për tu siguruar kafshëve shtëpi strehuese të përkohshme. Qytetarët do të mblidhen tek Dhoma Publike ku do të ndërtohen shtëpiza me stiropor dhe kartuç, nga ora 17:00. Edhe Ndërmarrja Publike e Parkingjeve në Komunën Qendër dhuron materiale për të ndërtuar shtëpi strehuese për kafshët e pastrehë.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 11.01.2017, 18:31  | T.E. | 560 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
« Foto: » Djali i Tunës “noton” në luks, nuk do ta besoni sa kushton karroca e tij
« Foto/Video: » Para Norës dhe Tunës ka qenë kjo femër në jetën e Robert dhe Patris Berishës
« Tronditëse: » Funksionarët e përgjuar në "bombat" e Zaevit, në Psikiatri janë të regjistruar si "të çmendur"?
Partitë shqiptare me ministritë e njëjta, kryeparlamentari dhe ministri i shëndetësisë janë risi
Mogherini bën bashkë kryeministrat e Ballkanit perendimorë, Zaev shfaqet krah Mustafës
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.