« Raportet e mira Maqedoni - Bullgari » Bullgarët janë aleatë tradicional të shqiptarëve, Bullgaria shteti i vetëm ortodoks n..
Andov: Nuk duhet të na hutoi marrëveshja me Bullgarinë!
Maqedonia në BE e rëndësishme për shqiptarët, por jo më e rëndësishme se statusi i ty..
Xhaferi: Nëna Terezë është simbol i humanizmit, dashurisë dhe kujdesit të pakufishëm
SHBA, akuza për korrupsion të afërmve të Ban Ki-moon

Prokurorët amerikanë kanë ngritur akuza ndaj të afërmve të ish-Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki-moon, pas dyshimeve për dhënie ryshfeti ndaj një zyrtari qeveritar.

Vëllai më i ri i Ban dhe nipi i tij akuzohen se kanë dhënë parà ndaj një zyrtari të Lindjes së Mesme, përmes një ndërmjetësi amerikan. Ata pretendojnë se dy të afërmit e tij korruptuan zyrtarin për të përdorur fondet shtetërore për blerjen e një projekti ndërtimi.

Ban Ki-moon shërbeu në postin e Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara nga viti 2007 deri në fund të 2016-s. Më tej, ai u pasua nga ish-kryeministri portugez, Antonio Guterres, i cili mori detyrën më 1 janar të këtij viti. Ban, ndërkohë, shihet si kandidat i mundshëm për të qenë presidenti i ri i Koresë së Jugut.

Agjencia e lajmeve “Reuters” citoi zëdhënësin e tij të ketë thënë se Ban Ki-moon nuk ka qenë në dijeni të rrethanave në lidhje me akuzat ndaj të afërmve të tij.

Prokurorët thonë se në fillim të vitit 2013, firma koreanojugore e ndërtimit “Keangnam”, në të cilën vëllai i Banit, Ban Ki-sang ishte shef ekzekutiv, u përball me rritjen e borxheve dhe tentoi të shiste një kompleks banesash në Vietnam, të njohur si “Landmark 72”.

Në aktakuzën prej 39 faqesh të dorëzuar të martën në gjykatën e Manhattanit, prokurorët pretendojnë se Ban Ki-sang dhe djali i tij, Joo Hyan “Dennis” Bahn, një agjent imobiliar i Manhattanit, arriti të bënte miliona dollarë nga komisionet e shitjes, në një vlerë prej 800 mln dollarësh.

Sipas zyrtarëve amerikanë, dy personat e akuzuar paguan miliona dollarë ryshfet dhe tentuan të tregtonin duke përfituar nga emri i familjes së tyre, në mënyrë që të bindnin një zyrtar nga Lindja e Mesme (nga një vend i paindentifikuar) të arrinte blerjen e kompleksit falë fondeve sovrane të pasurisë së atij vendi.

Dokumentet ligjore federale thonë se dy të akuzuar janë përpjekur të sigurojnë madje edhe një takim për të diskutuar marrëveshjen me kreun e shtetit të atij vendi, gjatë vizitës së këtij të fundit në Nju Jork, që do të merrte pjesë në një takim të përvitshëm të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së.

Bahn, i cili deklaroi pafajësinë e tij, u lirua me kusht. Sipas aktakuzës, ryshfeti prej 500 mijë dollarësh është paguar ndaj biznesmenit Malcolm Harris, i cili u prezantua ai agjent i zyrtarit, me një tjetër “çek” prej 2 milionë dollarësh për të mbyllur shitjen. Por Harris, siç pretendohet, i anashkaloi Bahn dhe babain e tij, për të përfituar personalisht. As Harris dhe as Ban Ki-sang nuk janë arrestuar deri më tani.

Gjithsesi, të afërmit e Ban Ki-moon akuzohen për “korrupsion”, “pastrim parash” dhe “konspiracion”.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 11.01.2017, 16:17  | Z.H. | 548 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Komuna e Çairit me thirrje publike për banorët e saj
Aksidentohet në Austri autobusi me pasagjerë nga Maqedonia, ka të vdekur 
Mbulohen Genta Ismajli dhe Shkurte Gashi, ja si po iu rri shamia (Foto)
Komuna e Çairit fillon me rrënimin e objekteve pa leje, nuk do të lejohen uzurpime (Foto)
Policia bllokon qendrën e qytetit, Borisov do të arrijë me helikopter
 

 


Loading...
MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.