« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
« Pranverë pa drejtësi » Mijëra protestues për Almirin, "Pa drejtësi ska qetësi"
Venediku "kërcnim" për ligjin e gjuhëve, Zhurnal zbulon marrëveshjen LSDM-BDI
« Skandaloze » Babai i Almirit: Joveski na tha kot e keni, mos u mundoni
Dreka që e zbut thartirën e organizmit
DREKA.jpg

Ju nevojiten:

▪ 1 kokë qepe

▪ 2 speca të kuq dhe 2 të gjelbër

▪ 2 karota

▪ 500 ml lëng domateje

▪ 300 gr mel

▪ erëza sipas shijes

▪ pak vaj, pak kripë dhe piper

 

Përgatitja:

Priteni një kokë qepe dhe fërgojeni në zjarr të qetë, pastaj shtoni karotën. Kur qepa të bëhet ngjyrë e qelqtë shtoni specat e kuq dhe specat e gjelbër.

Melin lajeni mirë, kullojeni dhe hidheni në fëltere. Përzieni, pastaj shtoni lëngun e domates.

Pas 15 minutave, shtoni erëzat (trumzë, majdanoz, krip dhe piper). Lëreni të vlojë edhe disa minuta dhe hiqeni nga zjarri.

Meli është artikull pa gluten, artikull shumë i lirë, ndërkat nutricionistët e rekomandojnë si artikull ushqyes për bebe. Meli gjithashtu është alkal, tretet shumë lehtë, ndërkaq nuk shkakton thartinë në organizëm.

Ekspertët tërheqin vërejtjen që ky artikull ushqimor ndihmon në problemet me pankreasin, aneminë, artritin dhe ndikon mirë në sistemin nervor.

Është i pasur shumë me magnez dhe hekur, ndërkaq ka me bollëk proteina dhe vitamina të kompleksit B, transmeton Telegrafi.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 28.10.2017, 12:13  | L.E. | 2,091 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Venediku "kërcnim" për ligjin e gjuhëve, Zhurnal zbulon marrëveshjen LSDM-BDI
« VIDEO » Osmani e bën "hor" VMRO-në, jeni kundër gjuhës time andaj jeni në këtë hall që jeni
« Skandaloze » Babai i Almirit: Joveski na tha kot e keni, mos u mundoni
Volkswagen Golfi i ri benzinë shpenzon sa një dizel
« Pranverë pa drejtësi » Mijëra protestues për Almirin, "Pa drejtësi ska qetësi"
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.