“Në luftën e Perëndimit me Rusinë, Ballkani do të jetë fushëbeteja”
« Rast social » Muamer Alili vuan nga epilepsia, tromboza e sëmundjet e zemrës, kërkon ndihmë
Revoltohet diaspora shqiptare, ministri Edmond Ademi kujdeset vetëm për diasporën maq..
Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënoi median d..
Çmendet Gruevski: Hyrja në Parlament më 27 prill akt patriotik
133924529.jpg

Shtip, 23 tetor - T'i ngjeshim radhët, të bashkohemi dhe të jemi unitar, sepse ashtu asgjë nuk mund të na bëjnë. Ne jemi parti e popullit, theksoi në akadmeinë e sotme solemne në Shtip me rastin e 23 Tetorit - Ditës së luftës revolucionar, lideri i VMRO-DPMNE, Nikolla Gruevski duke shtuar se hyrja në parlament më 27 prill konsiderohet si akt patriotik i përcjellë nga emocionet.

Ai në fjalimin e tij theksoi se tashmë dhjetë vite 23 Tetori festohet si ditë e luftës revolucionare maqedonase, por këtë vit është hera e parë që hiqet edhe çmimi shtetëror.

"Është i dukshëm mosinteresimi i pushtetit të ri ndaj shënimit të kësaj feste të madhe dhe të rëndësishme për historinë e Maqedonisë. Prandaj jemi ne këtu kur ky pushtet turpërohet dhe frikësohet nga kjo ditë dhe festë e madhe. Këtu jemi ne VMRO-DPMNE ta shënojmlë dhe festojmë, të përkujtohemi dhe inspirojmë. TË inspirohemi nga e kaluara nga e kaluara revolucionare maqedonase për lirinë e Maqedonisë. Në vitin në të cilin pushteti i ri marionetë pa kurfarë debati publik, pa konsultim me opinionin profesionalë mët ë gjerë pa e pyetur popullin për atë që në emër të tij  nënshkroi marrëveshje me një shtet fqinj me të cilën kumtoi se viti 1944 nga historia jonë ka qenë pjesë e historisë së atij shteti fqinj dhe se në atë drejtim planifikon t'i ndërrojë librat mësimor të historisë", tha Gruevski.

Në akademinë solemne të VMRO-DPMNE-së me rastin e Ditës së luftës revolucionare maqedonase foli vetëm kryetari i partisë Nikolla Gruevski, ndërsa ishin të pranishëm themeluesit e VMRO-DPMNE-së ish-ministra, anëtarë dhe simpatizues nga partia e komuniteteve komunale nga vendi.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 23.10.2017, 18:45  | T.E. | 7,249 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Në korrik Maqedonia merrë ftesë, por nuk do të jetë anëtare e NATO-s?!
Revoltohet diaspora shqiptare, ministri Edmond Ademi kujdeset vetëm për diasporën maqedonase
« Rast social » Muamer Alili vuan nga epilepsia, tromboza e sëmundjet e zemrës, kërkon ndihmë
“Në luftën e Perëndimit me Rusinë, Ballkani do të jetë fushëbeteja”
Ndahet nga jeta gazetarja e njohur nga Shkupi
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.