« ABUZIMI NË KULTURË S'KA FUND » Edhe komuna e Kërçovës ndan 240.000 mijë denarë shoqatës së famshme `Art` nga Tetova ..
« Analizë » Zaev dhe Gruevski nuk kanë fare dallim, e sidomos kur janë në pyetjet të drejtat e sh..
Qytetarët e Maqedonisë para shtetit janë “anëtarësuar” në BE
Rasti "Talevska", Gjykata shkelë parimin e proporcionalitetit
29-ti , ditë historike për liderët shqiptarë
auto_lideret_1508159488-41623171508160101.jpg

Shkup, 23 Tetor - Fushata parazgjedhore për zgjedhjet e fundit lokale në Maqedoni, partite politike dhe qytetarët u suprizuan me koalicionime në raundin e dytë, kjo ishte e befasishme sigurisht që e ndikuar nga rezultati zgjedhor i raundit të parë.

 Por më shumë këtë raund të dytë e thellon fakti se garojnë kryetarë partie në qytetet më të mëdha shqiptare, Ziadin Sela në Strugë njëherit edhe kryetar i Aleancës për Shqiptarët, dhe Bilall Kasami kryetar i Lëvizjes Besa, shkruan Zhurnal.

Që këto dy parti pas raundit të parë, në të dytin do të garojnë bashkarishtë në një koalicon, ku do të ndihmohen në 5 komuna ASH, kurse Besa në 7.

Ndërsa BDI-së në raundin e dytë  është tanimë e ditur se do të ndihmohet nga partneri koalicionues LSDM, dhe gjithashtu në Tetovë jo-zyrtarisht, ende pritet që kandidati i PDSH-së të ndihmojë Teuta Arifin, sipas informacioneve që kanë dalur në opinionin e gjerë.

Por a do të jetë ditë historike për Selën në kuptim pozitiv, apo me 29 Tetor do të pëson humbje, njejtë edhe Bilall Kasami në Tetovë.

Ziadin Sela ka marrë një fitore shumë të vogël kundrejt votave të kundër kandidatëve që kanë marrë, dmth Merkoja, dhe kandidati i LSDM-së, kurse Bilall Kasami njejtë.

Në rrethin e parë të zgjedhjeve lokale Teuta Arifi, (BDI) ka marrë 13.265 Vota, më pas Adnan Neziri(ASH) 4.874, Goran Manojloski(VMRO-DPMNE) 6.456 , Bilall Kasam(LB) 8.767, Bardhyl Dauti(PDSH)4.568, ndërsa LSDM nuk ka kandidat dhe mbështetja do ti jepet Teuta Arifit, shkruan Zhurnal.

Në këtë qytet në rrethin e dytë është e ditur që nga rezultatet e rrethit të pare, do të zhvillohet proces zgjedhor tepër i komplikuar, por që favorit për fitore është Teuta Arifi duke u mbështetur në pëkrahjen e LSDM-së, dhe PDSH-së në këtë komunë.

Kurse Bilall Kasami edhe pse do të përkrahet nga ASH-ja, dhe VMRO-ja që kryeministri Zoran Zaev në paraqitjet e tij e kishte potencuar këtë element se Lëvizja Besa ka bashkëpunim me VMRO-DPMNE, atëherë gjithnjë duke u bazuar në votat e rrethit të parë, ndërsa në rrethin e dytë për balotazh shumë faktorë mund të ndikojnë pozitivisht dhe negativisht.

P.sh, disa prej aspekteve positive që mund të ndodhin se partnered e koaliconit mund të tregojnë fuqishëm forcën e tyre se sa kanë besim elektorati për ta, që ndodhi në raundin e parë LSDM-ja fitoi bindshëm pothuajse në 90% të komunave,  njejt si dhe BDI-ja.

Ose aspekti negativ se  sa do të jetë e mundur që të dalin elektorati maqedonas të votojnë për shqiptarët, a do të munden si LSDM-ja dhe VMRO-ja që elektoratin e tyre ta nxjerrin për në raundin e dytë, e sidomos për kandidat shqiptar.

LSDM-ja e ka përgaditur terenin afër më shumë se 3 muaj që edhe kjo mund të ndodh, kurse VMRO-ja si mund ta nxjerrë elektoratin e tij të voton Ziadin Selën në Strugë, por megjithate mbetet që rezultatet përfundimtare të tregojnë sepse verdiktin përfundimtar e japin qytetarët.

Por edhe Struga njejtë është si Tetova, në këtë komunë, Ziadin Sela(ASH) 9.289, Ramiz Merko(BDI)7.916, Vasil Ashtalkoski (LSDM)7.140, Lavdrim Elmazi(LB) 1.060.

Që si shihet përfundimtare është LSDM-ja edhe në këtë kombinatorikë për rrethin e dytë, sepse logjikisht është që LSDM-ja do ja jepë mbështetjen BDI-së sepse ka koalicon qeveritar dhe shumicën parlamentare e gëzon me BDI-në, dhe dihet që deri tek kjo shumicë parlamentare si erdh dhe në çfarë situata.

Por megjithate LSDM-ja ende nuk është deklaruar për mbështetjen për Strugën, apo për Tetovën, për opinionin e gjerë deri më tani vetëm për Çairin e Gostivarin është deklaruar nëpërmjet mjeteve të informimit se do të jepë mbështetje të pa reserve për këto dy komuna.

Të gjitha kombinatorikat të nxjerrura nga votimi për Zgjedhjet Lokale në rrethin e pare tregojnë se  Sela dhe Kasami s’do ta kenë ditë historike 29 Tetorin në kuptimin pozitiv si fitues, por megjithatë politika shoqërohet edhe me elemente spontane dhe të pa pritshme, që mund të ndikojnë eventualisht në ndryshimin e votave, por gjithmonë qytetarët janë ata që japin verdiktin përfundimtar se kush do të jetë fitues.

 

 

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 23.10.2017, 12:43  | I.XH | 7,127 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« ABUZIMI NË KULTURË S'KA FUND » Edhe komuna e Kërçovës ndan 240.000 mijë denarë shoqatës së famshme `Art` nga Tetova (DOKUMENT)
Pas thashethemeve për vdekjen e Sylvester Stallone, reagon vëllai i tij
Kështu e quan Bebe Rexha grimerin e famshëm shqiptar
Publikoi foto nudo të 18 vjeçares, qytetarit nga Ohri i ngritet padi penale
« Analizë » Zaev dhe Gruevski nuk kanë fare dallim, e sidomos kur janë në pyetjet të drejtat e shqiptarëve
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.