"Patrioti" Fatmir Dehari nga komuna e Kërçovës paratë e shqiptarëve i harxhon në Str..
"Patrioti" Muhamed Zekiri ka kohë për vendosjen e luleve në Qendrës Memoriale të KAÇK..
« Inside » Kosova e painteresuar, refuzimi i kërkesave për transfer të të burgosurve me prapavi ..
Institucionet përgënjeshtrojnë Valmir Azirin dhe Ministrinë e Kulturës
Qytetarët më së shumti marrin kredi konsumatore dhe për strehim
132984959.jpg

Shkup, 21 tetor - Kreditimi i përgjithshëm i ndërmarrjeve dhe qytetarëve në muajin shtator është zvogëluar për 0,3 për qind, por në nivel vjetor është vërejtur rritje prej 4,3 për qind, tregojnë të dhënat e BPRM-së.

Kreditë e përgjithshme në sektorit korporativ gjatë muajit shtator kanë vërejtur ulje prej 1,2%. Duke e krahasuar në nivel vjetor, gjendja e kredive të lejuara në sektorin korporativ është më e ulët për 0,5%, në kushte të uljes së kreditimit devizor, kundrejt rritjes vjetore te kreditimit në denarë.

Te kreditet e amvisërive, ndërkaq, në shtator është regjistruar rritje të bazës mujore prej 0,5% dhe vjetore për 9,8 për qind. Rritja e aktivitetit kreditor ndaj amvisërive, në pjesë të madhe ka të bëjë me kreditë në denarë.

Nga aspekti i qëllimit të kredive të lejuara për personat fizikë, më të përfaqësuara janë kreditë konsumatore dhe banesore ku ka rritje prej 0,7% në muaj, ndërsa 11,9% dhe 14,1% në nivel vjetor. Rritje prej 1,9% në shtator ka te kreditë automobilistike, por në nivel vjetor është vërejtur rritje prej 5,2%.. Te kreditet e lejuara në kartelat kreditore është vërejtur ulje mujore dhe vjetore prej 0,2% respektivisht 1,0%.

Te salldot negative të llogarive vijuese nuk është regjistruar ndryshim në nivel mujor, por ka rritje vjetore prej 3,7%.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 21.10.2017, 12:00  | T.E. | 639 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
"Patrioti" Fatmir Dehari nga komuna e Kërçovës paratë e shqiptarëve i harxhon në Strumicë !
"Patrioti" Muhamed Zekiri ka kohë për vendosjen e luleve në Qendrës Memoriale të KAÇKM-së në Pelicë, por JO edhe për protestën që u mbajtë sot për rastet e montuara!
Sela i thotë Zaevit, gabim e ke
Këngëtarja tregon ‘zogun’ në tapetin e kuq (Foto)
Më joshëse nëna sesa e bija (FOTO)
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.