"Patrioti" Fatmir Dehari nga komuna e Kërçovës paratë e shqiptarëve i harxhon në Str..
"Patrioti" Muhamed Zekiri ka kohë për vendosjen e luleve në Qendrës Memoriale të KAÇK..
« Inside » Kosova e painteresuar, refuzimi i kërkesave për transfer të të burgosurve me prapavi ..
Institucionet përgënjeshtrojnë Valmir Azirin dhe Ministrinë e Kulturës
Kanada: Miratohet verzioni i aktit Magnitsky
auto_B29263F7-4F85-4157-81E8-4B48881DDC33_w1023_r1_s1508476066.jpg

Kanadaja ka miratuar verzionin e aktit Magnitsky të SHBA-së, i cili sanksionon rusët për abuzimet e pretenduara me të drejtave të njeriut.

 

Ky akt ka nxitur komente zemëruese nga zyrtarët rusë, duke përfshirë presidentin Vladimir Putin.

 

 

Akti i Drejtësisë për Viktimat e Zyrtarëve të Jashtëm të Korruptuar (Sergei Magnitsky Law), që më parë kaloi dy shtëpitë e Parlamentit Kanadez, më 19 tetor mori miratimin mbretëror, që kërkohet para se të hyjë në fuqi një projekt-ligj.

 

Ligji do të lejojë ngrirjen e aseteve dhe ndalimin e vizave për zyrtarët nga Rusia dhe vendet e tjera që konsiderohen të jenë fajtorë për shkelje të të drejtave të njeriut.

 

Akti po ashtu do të parandalojë firmat kanadeze që të merren me shtetas të huaj të cilët janë "përgjegjës për vrasje, torturë ose shkelje të tjera të rënda të të drejtave njerëzore të njohura ndërkombëtarisht".

 

Shtetet e Bashkuara miratuan Aktin Magnitsky në vitin 2012 me sanksione të ngjashme për rusët që thuhet se janë të përfshirë në shkeljet e të drejtave të njeriut.

 

Ligji u frymëzua nga avokati rus Sergei Magnitsky, i cili ndihmoi në zbulimin e një skeme masive të mashtrimit të taksave në Rusi, por u arrestua nga autoritetet dhe vdiq në një burg në Moskë në vitin 2009.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 20.10.2017, 09:19  | Z.H. | 416 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
"Patrioti" Fatmir Dehari nga komuna e Kërçovës paratë e shqiptarëve i harxhon në Strumicë !
"Patrioti" Muhamed Zekiri ka kohë për vendosjen e luleve në Qendrës Memoriale të KAÇKM-së në Pelicë, por JO edhe për protestën që u mbajtë sot për rastet e montuara!
Sela i thotë Zaevit, gabim e ke
Këngëtarja tregon ‘zogun’ në tapetin e kuq (Foto)
Më joshëse nëna sesa e bija (FOTO)
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.