ZHURNAL MËSON Thaçi i ka dhënë "besën" Zaevit se mund të llogarisë në mbështetjen e PDSH-së
maqedonia
Zhurnal mëson Thaçi i ka dhënë "besën" Zaevit se mund të llogarisë në mbështetjen e PDSH-së

Zhurnal mëson Thaçi i ka dhënë "besën" Zaevit se mund të llogarisë në mbështetjen e PDSH-së

Shkup, 20 tetor - Vetë Menduh Thaçi në një takim të tyre të fundit i ka thënë kryeministrit Zoran Zaev se mund të llogarisë në mbështetjen e tij dhe PDSH-së, thonë burime të larta partiake për Zhurnal

"Në rast se pas zgjedhjeve lokale vjen deri te rikomponimi i Qevrisë, ndërsa Zaev përshëndetet me Ziadin Selën, në pozitat që kishte Sela do të ulet pikërisht PDSH-ja për farë është biseduar me Thaçin. Me kyçjen eventuale të Thaçit në Qeveri, do të duhet të bëhet një ndarje e re e kolaçit qeveritar", thonë burime partiake për Zhurnal.

Nga Qeveria e Maqedonisë nuk kanë komentuar më shumë vetëm se për Zhurnal thonë se "rikomponimi i Qeverisë është në rend dite".

Ndërsa vetë kryeministri Zaev ka deklaruar se dyert e Qeverisë janë të hapura për PDSH-në me çka fillon edhe procesi i rikomponimit të Qeverisë. 

Jozyrtarisht mësohet se Alenca për Shqiptarët (ASH), pas zgjedhjeve lokale me vetë inkuadrimin e Thaçit në Qeveri vetë do të largohet nga koalicioni qeveritar dhe se në zgjedhjet e ardhëshme parlamentare kur do që të mbahen ato të shkojë në koalicion me Lëvizjen BESA.

© ZHURNAL 20.10.2017, 21:30 | D.J.
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."