« ABUZIMI NË KULTURË S'KA FUND » Edhe komuna e Kërçovës ndan 240.000 mijë denarë shoqatës së famshme `Art` nga Tetova ..
« Ademi reagon ndaj deklaratës të Ish-Ambasadorit Çejku » Mirë që fati i shqiptarëve nuk mvaret nga "vizionet" e Çejkut se po të ishe ashtu na ..
"OVL UÇK" e Kosovës do të shënojë 10 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës në Maqedoni
« Analizë » Zaev dhe Gruevski nuk kanë fare dallim, e sidomos kur janë në pyetjet të drejtat e sh..
« Sociologët » Ku ka politikë, nuk ka sport
ssss_8.jpg

Shkup, 20 tetor - MPB nuk ka obligim ligjorë që të shoqërojë grupet e tifozëve të paparalajmëruar në stadiumet e vendbanimeve. Mbrëmë një grup tifozësh i Vardarit pas përfundimit të ndeshjes me Real Sociedad ka shkaktuar incident në Bit Pazarë. Kundër atyre që kanë prishur rendin dhe ligjin MPB do të inicojë padi penale, shkruan Alsat-M transmeton Zhurnal.mk

Sociologët në anën tjetër theksojnë se edukata familjare ndikon edhe në politikën sportive, janë dy faktor që shkakrojnë këto lloje të incidenteve.

"Për fat të keq ekziston një faktor dominant në manifestimin e këtyre ngjarjeve dhe ajo është përfshirja e politikës dhe gjendja politike në vendin tonë, dëshmitarë jemi që viteve të fundit ku grupe të tifozëve në mënyrë të zjarrtë përkrahin dhe partitë politike, për fat të keq aty ku ka politikë nuk ka sport", thekson kështu sociologu, Emil Sulejmani.

Nga MPB thonë se sipas ligjit penal neni 33, krahas dënimeve të ndryshme është paraparë që të vendoset ndalesë për ndjekjen e ndeshjeve. Sipas ligjit për ndalim të dhunës, personave fizik do ju ndalohet hyrja dhe pjesëmarja në ndeshjet sportive për 3 vite me rradhë.

Deri më tani në Maqedoni asnjë gjykatë nuk ka shqyptuar ndonjë dënim të tillë për dikë, ligji për sigurinë publike parasheh dhe masë ligjore pagesë të parave për ato që shkelin këtë ligj, ndërsa dënimi më i lartë me para është 1 mijë euro.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 20.10.2017, 19:38  | T.E. | 1,312 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« ABUZIMI NË KULTURË S'KA FUND » Edhe komuna e Kërçovës ndan 240.000 mijë denarë shoqatës së famshme `Art` nga Tetova (DOKUMENT)
Kështu e quan Bebe Rexha grimerin e famshëm shqiptar
Publikoi foto nudo të 18 vjeçares, qytetarit nga Ohri i ngritet padi penale
Vildane Zeneli shkëmben puthje me një person të afërt me motrat Jenner e Kardashian
« Analizë » Zaev dhe Gruevski nuk kanë fare dallim, e sidomos kur janë në pyetjet të drejtat e shqiptarëve
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.