« ABUZIMI NË KULTURË S'KA FUND » Edhe komuna e Kërçovës ndan 240.000 mijë denarë shoqatës së famshme `Art` nga Tetova ..
« Analizë » Zaev dhe Gruevski nuk kanë fare dallim, e sidomos kur janë në pyetjet të drejtat e sh..
Qytetarët e Maqedonisë para shtetit janë “anëtarësuar” në BE
Rasti "Talevska", Gjykata shkelë parimin e proporcionalitetit
Paga mesatare neto në gusht 22.912 denarë
paga_5.jpg

Shkup, 20 tetor- Paga mesatare mujore neto e paguar për punëtor në gusht ka qenë 22,912 denarë dhe është rritur për 2,8 për qind në krahasim me muajin e njëjtë të vitit të kaluar.

Sipas të dhënave që sot i publikoi nga Enti Shtetëror i Statistikës, rritja ka të bëjë me rritjen  e pagës neto në sektorët e Minierave dhe guroreve me 32,7 për qind, në Art, argëtim dhe rekreacion me 10,9 për qind dhe në Veprimtaritë  profesionale, shkencore dhe teknike për 9,4 për qind.

Në krahasim me muajin paraprak, rritje të pagës neto ka në  sektorët Miniera dhe guroret për 31,2 për qind, Art, argëtim dhe rekreacion me 10,8 për qind, në seksionin Furnizim me energji elektrike, gaz, avull dhe ajër të kondicionuar për 3,5 për qind.

Në gusht, paga bruto për të punësuar ishte 33.675 denarë dhe është rritur me 2,7 përqind. 

Të dhënat statistikore tregojnë se në gusht, 1,1 për qind e të punësuarve nuk kanë marrë pagë.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 20.10.2017, 15:47  | L.E. | 1,114 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Pas thashethemeve për vdekjen e Sylvester Stallone, reagon vëllai i tij
« ABUZIMI NË KULTURË S'KA FUND » Edhe komuna e Kërçovës ndan 240.000 mijë denarë shoqatës së famshme `Art` nga Tetova (DOKUMENT)
Kështu e quan Bebe Rexha grimerin e famshëm shqiptar
Publikoi foto nudo të 18 vjeçares, qytetarit nga Ohri i ngritet padi penale
« Analizë » Zaev dhe Gruevski nuk kanë fare dallim, e sidomos kur janë në pyetjet të drejtat e shqiptarëve
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.