"Patrioti" Fatmir Dehari nga komuna e Kërçovës paratë e shqiptarëve i harxhon në Str..
"Patrioti" Muhamed Zekiri ka kohë për vendosjen e luleve në Qendrës Memoriale të KAÇK..
« Inside » Kosova e painteresuar, refuzimi i kërkesave për transfer të të burgosurve me prapavi ..
Institucionet përgënjeshtrojnë Valmir Azirin dhe Ministrinë e Kulturës
Drama e jetimit sirian në Festivalin ndërkombëtar të filmit turk
sirian.jpg

Njerëzit do të dëshironin të gjejnë dhe të ndihmojnë një jetim pasi të shohin filmin “Never Let Me” (Kurrë mos më lër), filmi i hapjes së edicionit të 54-t të Festivalit të Filmit Ndërkombëtar të Antalias, ka thënë për Anadolu Agency (AA) drejtoresha e festivalit.

Drejtoresha Aida Begiq përdor një përmbledhje të refugjatëve sirianë, shumica pa përvojë të mëparshme, për të treguar historinë e tre djemve, Isa, Ahmed dhe Muataz, të cilët jetojnë një jetë të vështirë dhe janë të vendosur në qytetin e Turqisë Juglinore, Şanlıurfa.

Begiq tha se gjëja më e vlefshme për të folur ishte për njerëzit e pafajshëm, kryesisht fëmijët, jetët e të cilëve ishin shkatërruar nga lufta e egër civile në Siri.

“Ata janë të gjithë rreth nesh, por shumicën e kohës nuk e dimë se kush janë ata, çfarë ndjejnë, cilat janë ëndrrat dhe shpresat e tyre. Ne nuk mund të lidhemi si qenie njerëzore me historitë e tyre, sepse nuk i njohim historitë e tyre”, thotë për AA Begiq.

Filmi “Never Let Me” do të jetë pjesë e edicionit të 54-t të Festivalit të Filmit Ndërkombëtar të Antalias, i cili do të zhvillohet mes datave 21-27 tetor me më shumë se 30 filma.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.10.2017, 16:30  | L.E. | 592 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
"Patrioti" Fatmir Dehari nga komuna e Kërçovës paratë e shqiptarëve i harxhon në Strumicë !
"Patrioti" Muhamed Zekiri ka kohë për vendosjen e luleve në Qendrës Memoriale të KAÇKM-së në Pelicë, por JO edhe për protestën që u mbajtë sot për rastet e montuara!
Sela i thotë Zaevit, gabim e ke
Këngëtarja tregon ‘zogun’ në tapetin e kuq (Foto)
Më joshëse nëna sesa e bija (FOTO)
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.