Joga dhe aerobiku, ulin rrezikun e sëmundjeve të zemrës
medicina
Joga dhe aerobiku, ulin rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Joga dhe aerobiku, ulin rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Vetëm një orë disipline e jogës në dit dhe një sesion vrapimi në javë mund të reduktojnë rrezikun tuaj rreth zhvillimit të sëmundjeve të zemrës.

 

Sipas studimit këto aktivitete, në praktikim të rekomanduar, shkurtojnë për gjysmë rrezikimin e zemrës, transmeton Klan Kosova.

 

Studiuesit hulumtuan se si kombinimi i stërvitjes joga dhe aerobiku mund të ndikojë në presionin e gjakut të dikujt, në indeksin e masës trupore dhe në nivelin e kolesterolit.

 

Rreth 610,000 njerëz vdesin nga sëmundjet e zemrës çdo vit në Shtetet e Bashkuara, që është pothuajse një në çdo katër vetë.

 

Kërkimet rekomandojnë se kombinimi i jogës dhe gjimnastikës dyfishon efektet pozitive të shëndetit dhe mund të jetë e domosdoshme për ata që duan të ulin rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës, transmeton Klan Kosova.

© ZHURNAL 19.10.2017, 16:39 | Z.H. | 1,134 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."