“Në luftën e Perëndimit me Rusinë, Ballkani do të jetë fushëbeteja”
« Rast social » Muamer Alili vuan nga epilepsia, tromboza e sëmundjet e zemrës, kërkon ndihmë
Revoltohet diaspora shqiptare, ministri Edmond Ademi kujdeset vetëm për diasporën maq..
Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënoi median d..
Joga dhe aerobiku, ulin rrezikun e sëmundjeve të zemrës
4577743F00000578-4994196-image-m-12_1508352005387.jpg

Vetëm një orë disipline e jogës në dit dhe një sesion vrapimi në javë mund të reduktojnë rrezikun tuaj rreth zhvillimit të sëmundjeve të zemrës.

 

Sipas studimit këto aktivitete, në praktikim të rekomanduar, shkurtojnë për gjysmë rrezikimin e zemrës, transmeton Klan Kosova.

 

Studiuesit hulumtuan se si kombinimi i stërvitjes joga dhe aerobiku mund të ndikojë në presionin e gjakut të dikujt, në indeksin e masës trupore dhe në nivelin e kolesterolit.

 

Rreth 610,000 njerëz vdesin nga sëmundjet e zemrës çdo vit në Shtetet e Bashkuara, që është pothuajse një në çdo katër vetë.

 

Kërkimet rekomandojnë se kombinimi i jogës dhe gjimnastikës dyfishon efektet pozitive të shëndetit dhe mund të jetë e domosdoshme për ata që duan të ulin rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës, transmeton Klan Kosova.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.10.2017, 16:39  | Z.H. | 722 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Në korrik Maqedonia merrë ftesë, por nuk do të jetë anëtare e NATO-s?!
Revoltohet diaspora shqiptare, ministri Edmond Ademi kujdeset vetëm për diasporën maqedonase
« Rast social » Muamer Alili vuan nga epilepsia, tromboza e sëmundjet e zemrës, kërkon ndihmë
“Në luftën e Perëndimit me Rusinë, Ballkani do të jetë fushëbeteja”
Ndahet nga jeta gazetarja e njohur nga Shkupi
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.