Vetëm pesë minuta ecje, luftoni vdekjen e hershme
medicina
Vetëm pesë minuta ecje, luftoni vdekjen e hershme

Vetëm pesë minuta ecje, luftoni vdekjen e hershme

Vetëm pesë minuta ecje në ditë, mund të zvogëlojnë rrezikun e një vdekjeje të hershme.

 

Sipas një studimi të ri nga Shoqata amerikane e Kancerit, ata që morën pjesë në veprimtari fizike edhe minimale, kishin gjasa më pak të vdisnin në moshë të hershme, se sa ata që nuk raportonin aktivitet të moderuar fizik e të fuqishëm, transmeton Klan Kosova.

 

Udhëzimet e shëndetit publik rekomandojnë që të rriturit të kalojnë të paktën 150 minuta aktivitet të moderuar fizik çdo javë.

 

Studimi rezulton se ecja në vacant edhe nëse bëhet më pak se shuma e rekomanduar, ishte e lidhur me rreziqet më të ulëta të vdekjes nga kanceri dhe sëmundjet respiratore dhe kardiovaskulare.

© ZHURNAL 19.10.2017, 15:17 | Z.H. | 845 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."