“Në luftën e Perëndimit me Rusinë, Ballkani do të jetë fushëbeteja”
« Rast social » Muamer Alili vuan nga epilepsia, tromboza e sëmundjet e zemrës, kërkon ndihmë
Revoltohet diaspora shqiptare, ministri Edmond Ademi kujdeset vetëm për diasporën maq..
Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënoi median d..
Vetëm pesë minuta ecje, luftoni vdekjen e hershme
4577B45D00000578-0-image-a-9_1508362128606.jpg

Vetëm pesë minuta ecje në ditë, mund të zvogëlojnë rrezikun e një vdekjeje të hershme.

 

Sipas një studimi të ri nga Shoqata amerikane e Kancerit, ata që morën pjesë në veprimtari fizike edhe minimale, kishin gjasa më pak të vdisnin në moshë të hershme, se sa ata që nuk raportonin aktivitet të moderuar fizik e të fuqishëm, transmeton Klan Kosova.

 

Udhëzimet e shëndetit publik rekomandojnë që të rriturit të kalojnë të paktën 150 minuta aktivitet të moderuar fizik çdo javë.

 

Studimi rezulton se ecja në vacant edhe nëse bëhet më pak se shuma e rekomanduar, ishte e lidhur me rreziqet më të ulëta të vdekjes nga kanceri dhe sëmundjet respiratore dhe kardiovaskulare.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.10.2017, 15:17  | Z.H. | 564 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Në korrik Maqedonia merrë ftesë, por nuk do të jetë anëtare e NATO-s?!
Revoltohet diaspora shqiptare, ministri Edmond Ademi kujdeset vetëm për diasporën maqedonase
« Rast social » Muamer Alili vuan nga epilepsia, tromboza e sëmundjet e zemrës, kërkon ndihmë
“Në luftën e Perëndimit me Rusinë, Ballkani do të jetë fushëbeteja”
Ndahet nga jeta gazetarja e njohur nga Shkupi
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.