« ABUZIMI NË KULTURË S'KA FUND » Edhe komuna e Kërçovës ndan 240.000 mijë denarë shoqatës së famshme `Art` nga Tetova ..
« Analizë » Zaev dhe Gruevski nuk kanë fare dallim, e sidomos kur janë në pyetjet të drejtat e sh..
Qytetarët e Maqedonisë para shtetit janë “anëtarësuar” në BE
Rasti "Talevska", Gjykata shkelë parimin e proporcionalitetit
Simpozium ndërkombëtar për bujqësi dhe ushqim
b800.jpg

Shkup, 18 tetor- Shkencëtarë me renome nga 26 vende, përfaqësues të universiteteve, institucioneve dhe kompanive, do të jenë pjesë e Simpoziumit të tretë ndërkombëtar për bujqësi dhe ushqim në Ohër që e organizon Fakulteti për Shkenca Bujqësore dhe Ushqim (FSHBU) me rastin e jubileut - 70 vite ekzistencë.

Në kuadër të takimit shkencor që zyrtarisht fillon nesër, ndërsa do të zgjasë deri të shtunën, do të prezantohen gjithsej 386 punime, ndërsa do të mbahen edhe Takimi i 39-të Fakultet - Ekonomi, Simpoziumi i 9-të për kopshtari dhe lule, Simpoziumi i 6-të për vreshtari dhe enologji, Konferenca e 11-të ndërkombëtare e Shoqatës së agro-ekonomistëve të Republikës së Maqedonisë dhe Takimi i 39-të o Shoqatës për mbrojtje të bimëve në Republikën e Maqedonisë.

"Simpoziumi në një vend do të mbledhë ekspertë nga sfera e bujqësisë dhe prodhimtarisë së ushqimit që të prezantohen rezultatet nga hulumtimet rrjedhëse, të nxiten diskutime, bashkëpunim dhe punë e mëtejshme hulumtuese", informojnë nga FSHBU.

Sipas Fakultetit, nga takimi pritet edhe përforcim i bashkëpunimit midis universiteteve, institucioneve dhe sektorit agro-biznes.

Në hapjen solemne sot, janë paralajmëruar fjalim të rektorit të Universitetit "Shën Cirili dhe Metodi" Nikolla Jankullovski, ministrit të Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave Lupço Jakimovskit, dekanit të FSHBU-së Vjekosllav Tanaskoviq, si dhe kryetarit të Këshillit organizues të Simpoziumit Dragi Dimitrievs

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 18.10.2017, 09:08  | L.E. | 864 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Pas thashethemeve për vdekjen e Sylvester Stallone, reagon vëllai i tij
« ABUZIMI NË KULTURË S'KA FUND » Edhe komuna e Kërçovës ndan 240.000 mijë denarë shoqatës së famshme `Art` nga Tetova (DOKUMENT)
Kështu e quan Bebe Rexha grimerin e famshëm shqiptar
Publikoi foto nudo të 18 vjeçares, qytetarit nga Ohri i ngritet padi penale
« Analizë » Zaev dhe Gruevski nuk kanë fare dallim, e sidomos kur janë në pyetjet të drejtat e shqiptarëve
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.