Zyrtarizohet koalicioni ASH-BESA
maqedonia
Zyrtarizohet koalicioni ASH-BESA

Zyrtarizohet koalicioni ASH-BESA

Shkup, 18 tetor - Sot përmes një pres-konferencë  u bë zyrtare koalicionimi mes Aleancës për Shqiptarët dhe Lëvizjes Besa për në rrethin e dytë ku do të mbështeten në mënyrë reciproke, transmeton Zhurnal.

Sovrani e dha atë vendim që e dha, dolën rezultatet, mbas analizave ne konstatuam që Aleanca për Shqiptarët dhe Lëvizja Besa kanë hapësirë për bashkëpunim, kanë nevojë që të bashkëpunojnë, dhe si theksoi  Elmi Aziri se ky bashkëpunim do të jetë shumë frytëdhënës me 29 Tetor.

"Shfrytëzoj rastin që të gjithë aktivistëve, simpatizantëve të jenë aktiv aq sa ishin aktiv në rrethin e parë të zgjedhjeve lokale dhe është shumë i rëndësishëm ky koalicon të përkrahet dhe ky koalicion të del shumë i sukses’shëm", ka theksuar Aziri.

Nga Afrim Gashi i Lëvizjes Besa  tha se kanë vendosur që Lëvizja Besa të përkrahë në 5 komunat ku Aleanca garon në rrethin e dytë kurse Aleanca ta përkrahë Besën në 7 komuna, si dhe theksoi se nuk është e rëndësishme që pse më herët ky koalicion nuk u bë, por është me rëndësi që ky koalicion të del i sukses’shëm dhe të jenë aktiv të votojnë bashkarishtë kandidatët tonë të përbashkët.

Poashtu Gashi theksoi se ky koalicion mund të jetë edhe një koalicon për zgjedhjet e ardhshme që mund të mbahen.

 

 

© ZHURNAL 18.10.2017, 14:37 | I.XH | 5,377 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."