SOPOTI PSP propozon si dëshmi inçizimet mes Mijallkov dhe Jankullovskës si dhe gjashtë agjentë të DSK-së
maqedonia
Sopoti PSP propozon si dëshmi inçizimet mes Mijallkov dhe Jankullovskës si dhe gjashtë agjentë të DSK-së

Sopoti PSP propozon si dëshmi inçizimet mes Mijallkov dhe Jankullovskës si dhe gjashtë agjentë të DSK-së

Shkup, 18 tetor - PSP i dorëzoi Gjykatës CD me bisedë telefonike të përgjuar, mes ish drejtorit të DSK-së, Sasho Mijallkov dhe ish ministres për punë të brendshme, Gordana Jankulloska si dëshmi për lëndën "Sopoti", përcjell Zhurnal.

Është dorëzuar edhe audio inçizim nga MPB me dëshmitarin Ramadan Bajrami. Këto janë një pjesë e dëshmive të cilat PSP i ka dorëzuar deri në gjykatë në rigjykimin e rastit Sopoti.

Avokati i të akuzuarve Naser Raufi, tha se  do të kërkojnë që si dëshmitarë të dëgjohen edhe Mijallkov dhe Jankulloska.

Gjashtë të akuzuarit mbetën në deklaratat të cilat më herët i kanë dhënë në gjykatë. Katër të akuzuar janë të pakapshëm, ndërsa njëri ka ndëruar jetë.

PSP propozon si dëshmitarë të dëgjohen edhe 6 të punësuar në DSK dhe ekspertë inspektues që i ka angazhuar PSP.

Gjykimi është shtyrë për më 23 nëntor me kërkesë të mbrojtjes, që të ketë kohë të hsqyrtohen dëshmitë e reja.

Në rastin "Sopoti" të akuzuar janë 10 persona për vdekjen e dy ushtarëve polak dhe një shtetas të Maqedonisë të cilët humbën jetën në vitin 2003 kur një veturë e NATO-s shkeli në minë./Zhurnal.mk

© ZHURNAL 18.10.2017, 12:28 | Z.H. | 2,547 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."