Viti Skënderbeut, një sukses për shqiptarët e Maqedonisë
Qeveria ndjenjë keqardhje për vendimin e Ivanovit: Me këtë ligj avancohet përdorimi i..
Ivanov nuk e dekreton Ligjin për përdorimin e gjuhëve
Zyrtarizimi i gjuhës shqipe, avancim i demokracisë në Maqedoni
Bilalli: Çdokush që ka dështuar në zgjedhje, nuk duhet t`i mbanë peng pozitat partiake
21743290_1742343002482447_3091891891456932551_n.jpg

Shkup, 17 tetor - Profesori universitar Mersel Bilalli në një prononcim për Agjencinë e Lajmeve Zhurnal ka komentuar zgjedhjet lokale të 15 tetorit që u mbajtën në një frymë demokratike. Ai tha se Kërçoven e kanë fituar bashkarisht disa parti politike, madje edhe me ndihmën të LSDM.

Sipas tij  edhe pse faja është për zgjedhje lokale, këta zgjedhje janë kruciale për procesin politik të shtetit, e ne këtë kuadër edhe të subjekteve politike shqiptare dhe vet qytetaret.

"Natyrisht se barometer duhet të jene rezultatet e zgjedhjeve, edhe atë jo vetëm për pozicionimin e partive politike, por edhe per vendimet e udhëheqësve te tyre. Mendoj se politika si funksioin publik duhet të fitoj kritere meritore të cilat përfundone me forcim të pozicioneve në rast fitorje, dhe me përgjegjësi politike apo morale në rast te humbjeve. Natyrisht, se kjo vlenë për të gjithë dhe është koha kur duhet të mesohemi ti përfillim rregulat e lojes në politikë. Çdo mbajtje peng e vendeve partiake pas dështimeve siç kemi pas dhe akoma kemi, është dem për procesin e përgjithshem, pasi vendin duhet lëshuar strukturave më vitale dhe më me energji. Çdo gjë tjetër dëmton ambinetin politik, procesin zhvillimor dhe interesat e përgjithshme", ka deklaruar për Zhurnal, profesori universitar Mersel Bilalli.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.10.2017, 13:53  | Xh.I. | 8,669 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Djali 12-vjeç kishte ditëlindjen, dhurata e babait miliarder e vë në siklet
Vajza e Mahmut Feratit i fut të pa njohurit në shtëpi
Vulin: Ushtria serbe është gati për ndërhyrje
Flet studiuesja e Institutit të Krimeve të Luftës: Ja kush qëndron prapa vrasjes së Ivanoviqit
Angela Martini publikon video intime, modelja shfaqet përvëluese
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.