« ABUZIMI NË KULTURË S'KA FUND » Edhe komuna e Kërçovës ndan 240.000 mijë denarë shoqatës së famshme `Art` nga Tetova ..
« Analizë » Zaev dhe Gruevski nuk kanë fare dallim, e sidomos kur janë në pyetjet të drejtat e sh..
Qytetarët e Maqedonisë para shtetit janë “anëtarësuar” në BE
Rasti "Talevska", Gjykata shkelë parimin e proporcionalitetit
Gjendja ekonomike e subjekteve afariste, e përmirësuar, pritet rritje e punësimeve
ekk_1.jpg

Shkup, 16 tetor- Gjendja ekonomike e subjekteve afariste muajin e kaluar ka qenë e volitshme në krahasim me gushtin e vitit 2017 dhe shtatorin e vitit 2016, konsiderojnë menaxherët. Sipas tyre, pritet numri i të punësuarve të rritet.

Siç kumtoi Enti Shtetëror i Statistikës, duke u thirrur në vlerësimin e menaxherëve, siguria e prodhimit me porosi në shtator 2017 në krahasim me vitin 2017 është më pak e volitshme. Më pak të volitshme janë edhe pritjet për vëllimin e prodhimit në tre muajt e ardhshëm, derisa tepricat e prodhimeve të gatshme janë zvogëluar në krahasim me gushtin e vitit 2017.

Sipas udhëheqësve të subjekteve afariste, treguesi i besimit në industrinë e përpunimit në shtator të vitit 2017 është për 0,1 për qind i lartë në krahasim me muajin paraprak, ndërsa në krahasim me shtatorin e vitit 2016 është rritur për 1,4 për qind.

Shfrytëzimi mesatar i kapaciteteve të subjekteve afariste në shtator të vitit 2017 është 65,4 për qind. Ndikim më të madh të përkufizimeve të vëllimit të prodhimit kanë kërkesa e huaj kualifikuese, 21,6 për qind, mungesa e fuqisë së punës të kualifikuar, 19,6 për qind, kërkesa e pamjaftueshme vendore, 17,5 për qind, dhe mjedisi i pasigurt ekonomik, 11,7 për qind.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.10.2017, 15:13  | L.E. | 993 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Pas thashethemeve për vdekjen e Sylvester Stallone, reagon vëllai i tij
« ABUZIMI NË KULTURË S'KA FUND » Edhe komuna e Kërçovës ndan 240.000 mijë denarë shoqatës së famshme `Art` nga Tetova (DOKUMENT)
Kështu e quan Bebe Rexha grimerin e famshëm shqiptar
Publikoi foto nudo të 18 vjeçares, qytetarit nga Ohri i ngritet padi penale
« Analizë » Zaev dhe Gruevski nuk kanë fare dallim, e sidomos kur janë në pyetjet të drejtat e shqiptarëve
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.