Një “vagon” me lëndë të pazbërthyera gjyqësore, gjyqësori i korruptuar dhe i ndikuar ..
« Analistët »  Politika shqiptare të jetë më aktive në agjendën euro-atlantike
A po ushtron presion, "hakmarje" politike Azem Sadiki mbi mësimdhënësit në Komunën e ..
« Analistët » Mjerisht, Maqedonia nuk ka president i cili flet me kokën e vet
Arsim dual për punësim më të madh të të rinjve
132327288.jpg

Shkup, 16 tetor - Investuesit gjerman në Maqedoni tashmë i zgjerojnë kapacitetet, por nuk kanë kuadro të mjaftueshme. Zgjidhjen e shohin në sistemin dual të arsimit, u tha sot në konferencën për media të Odës Ekonomike të Maqedonisë.

Siç theksoi Tobias Bole nga Oda Ekonomike e Gjermanisë në RM, kompanitë kanë mungesë nga personat teknik për prodhimin dhe mirëmbajtje, posaçërisht në industrinë automobilistike.

Sipas tij, investuesit gjerman në vend deri tani hapën 15-të mijë punësime, por ky numër në vijim do të rritet, ndërsa për këtë do të nevojitet, krahas teorisë të mësohet edhe praktika drejtpërdrejt në prodhim.

Boris Trimçev nga Oda Ekonomike e Maqedonisë theksoi se pikërisht për shkak të sistemit të pavendosur të arsimit dual tek ne, papunësia e të rinjve është dyfish më e madhe nga mesatarja në BE.

Në kontekst të arsimit dual, Bole e rekomandoi a.q trekëndëshin e artë i cili nënkupton, siç theksoi, bashkëpunimin mes sektorit privat, institucioneve shtetërore dhe bashkësisë së biznesit.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.10.2017, 13:55  | Z.H. | 978 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Zhvishet Zejnepi, zbulon komplet gjoksin dhe linjat trupore (Foto +18)
Pension edhe për ata që nuk kanë 15 vite “stazh”
Shkupjani kërcënon tetovaren, nëse nuk më dërgon foto e zhveshur të shkatërroj jetën!
Mbahuni vajza, "Murati" do ju çmend me këto fotografi
Javë mjaft e ftohtë, vikendi nën -11 gradë C
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.