« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
« Sopoti » Pollozhani: Sa është i rëndësishëm dëmshpërblimi, aq i rëndësishëm është edhe zbulimi..
« Analizë » Pranvera e "nxehtë" e VMRO-së, test për Mickoskin si lider
Ja sa nga bisedat e dëgjuara nga PSP kanë qenë private
Kamionët unik të cilët i përdorte ushtria sovjetike ruse për këneta dhe moçale (Video)
kamionn_1.jpg

Ky kamion që do ta shihni më poshtë, është një nga automjetet më të çuditshme "off-road" .

Këta lloj kamionësh në vend të gomave përdorin të ashtuquajturat vidhe, shkruan IndeksOnline.

Njëri nga ta është edhe ky, i cili përdorej nga ushtria sovjetike në vitet 1970, ndërsa është restauruar kohët e fundit nga një ekip inxhinierësh rusë.

Kjo formë e automjetit ushtarak u ndërtua si një lloj i ri i mjetit të transportit, i përshtatshëm për kënetat dhe xhunglat në vende lufte.

Sovjetikët e trajtuan idenë më tej dhe zhvilluan një ZIL-2906 të pandalshëm me vidhe të dyfishtë, për të rimarrë kozmonautët që zbarkonin në zonat e largëta të moçalit të Siberisë. 

Ndërkohë, një holandez me emrin Joze Jean de Bakker, doli me një dizajn civil të quajtur 'Amfili' , që është përshtatur dhe është ende në përdorim në industrinë minerare sot.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.10.2017, 09:57  | L.E. | 1,198 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
« Lajmi i fundit » Dorëhiqet ministri i drejtësisë, Bilen Saliji
« Zhurnal mëson » Dorëheqja e Bilen Salijit do përshpejton procedurën e rekonstruimit të qeverisë, Drejtësinë e merrë LSDM-ja, Arsimin BDI-ja
Martohet për herë të dytë Sefer Canoski, ish bashkëshortja Lejla vajza e Velija Ramkovskit
Ja sa nga bisedat e dëgjuara nga PSP kanë qenë private
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.