« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
« Sopoti » Pollozhani: Sa është i rëndësishëm dëmshpërblimi, aq i rëndësishëm është edhe zbulimi..
« Analizë » Pranvera e "nxehtë" e VMRO-së, test për Mickoskin si lider
Ja sa nga bisedat e dëgjuara nga PSP kanë qenë private
“San” Xhihadistja britanikë “Vejusha e bardhë” vritet në Siri
132371295.jpg

Seli Xhons, xhihadiste britanike e njohur me nofkën “Vejusha e bardhë”, e cila përmes Internetin ka rekrutuar njerëz për anëtarësim në Shtetin Islamik, është vrarë në Siri gjatë një sulmi të një droni amerikan, së bashku me djalin e saj 12-vjeçar, njoftoi sot gazeta britanike “San”.

Xhonsit, e cila ka origjinë nga pjesa jugore e Anglisë dhe e ka pranuar islamin, shtypi britanik ia ka dhënë nofkën “Vejusha  e bardhë”, pasi që bashkëshorti i saj Xhunaid Hysein, gjithashtu ka qenë ekstremist i SHI-së, është vrarë në sulm me një fluturake pa pilot në vitin 2015.

Duke iu referuar një burimi anonim britanik të inteligjencës, të cilin gjoja e kanë njoftuar kolegët amerikanë “San” thekson se Seli Xhons dhe djali i saj janë vrarë në afërsi të kufirit sirian me Irakun, derisa ka tentuar të ikë nga një bastion i SHI-së në Raka.

Sipas gazetës britanike, burimet amerikane të inteligjencës tha se nuk janë 100 për qind të sigurt se Xhons është vrarë, për shkak se nuk ka pasur mënyrë që të merret kampion nga ADN-ja nga vendngjarja, por kanë shprehur bindje se është e vdekur.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.10.2017, 13:52  | Xh.I. | 594 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
« Lajmi i fundit » Dorëhiqet ministri i drejtësisë, Bilen Saliji
« Zhurnal mëson » Dorëheqja e Bilen Salijit do përshpejton procedurën e rekonstruimit të qeverisë, Drejtësinë e merrë LSDM-ja, Arsimin BDI-ja
Martohet për herë të dytë Sefer Canoski, ish bashkëshortja Lejla vajza e Velija Ramkovskit
Ja sa nga bisedat e dëgjuara nga PSP kanë qenë private
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.