« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
« Pranverë pa drejtësi » Mijëra protestues për Almirin, "Pa drejtësi ska qetësi"
Venediku "kërcnim" për ligjin e gjuhëve, Zhurnal zbulon marrëveshjen LSDM-BDI
« Skandaloze » Babai i Almirit: Joveski na tha kot e keni, mos u mundoni
Kushte të këqija në burgjet e Maqedonisë
Burgjet_2.jpg

Shkup, 12 tetor - Komisioni për parandalimin e torturës, sjelljes jonjerëzore apo nënçmuese, ose denoncime pranë Këshillit të Europës në raportin e publikuar sot në Strasburg ka shprehur kritika për mënyrën se si trajtohen të burgosurit dhe për kushtet në burgun e Idrizovës, ku janë të vendosur 60% e të burgosurve në Maqedoni.

Në raportin e përpiluar pas vizitës në Maqedoni në dhjetor të vitit 2016, thuhet se kushtet në burgun e Idrizovës mund të llogariten johumane.

Pa ashtu në raport theksohet se që nga viti 2006 disa herë janë theksuar problemet fondamentale strukturore, siç janë mungesa e politikave për udhëheqjen e institucioneve komplekse, procedura joadekuate për paraqitje dhe sistem për ndjekje, si dhe mungesa e menaxhimit me personelin dhe mundësitë e personelit të burgut t’i kryej obligimet.

Po ashtu në raport theksohet se është vënë re edhe niveli i lartë i pranisë së korrupsionit në sistemin e burgjeve. Komisioni për parandalimin e torturës pranë KE-së ka konstatuar se në Idrizovë për çfarëdo aspekti të burgut mund të paguhet, si për vendosje në qeli adekuate, apo leje për dalje nga burgu, qasje te barërat, telefona mobil apo përdorim të drogës. Por, po ashtu theksohet edhe problemi me maltretimin e të burgosurve, dhunë mes të burgosurve, apo mungesë të aktiviteteve për të burgosurit.
 
 

 

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.10.2017, 13:50  | Xh.I. | 1,056 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Venediku "kërcnim" për ligjin e gjuhëve, Zhurnal zbulon marrëveshjen LSDM-BDI
« VIDEO » Osmani e bën "hor" VMRO-në, jeni kundër gjuhës time andaj jeni në këtë hall që jeni
« Skandaloze » Babai i Almirit: Joveski na tha kot e keni, mos u mundoni
Volkswagen Golfi i ri benzinë shpenzon sa një dizel
« Pranverë pa drejtësi » Mijëra protestues për Almirin, "Pa drejtësi ska qetësi"
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.